Kariéra je aj vďaka rozvoju technológií a internetu čoraz populárnejšou možnosťou zárobku najmä pre mladých ľudí. Popularita práce na voľnej nohe spočíva hlavne v jej flexibilite, čo je lákavá ponuka pre študentov, ale aj rodičov na materskej dovolenke. Ako freelanceri môžeme pracovať prakticky z každého kúta sveta v čase, ktorý nám vyhovuje. Jediné čo potrebujeme je prístup k internetu.

notebook

Mnoho ľudí si ale neuvedomuje, čo práca na voľnej nohe obnáša a po počiatočnom neúspechu to zabalí. Pravdou je, že stať sa úspešným nie je jednoduché, najmä ak sme na začiatku kariéry a nemáme mnoho skúseností v nami vybratom obore.

Preto by som všetkým, ktorí majú záujem o tento spôsob zárobku odporučila aby na hneď na začiatku nezanechali svoje pôvodné zamestnanie, ale naopak, vydržali kým sa im práca na voľnej nohe rozbehne. Inak sa ľahko môže stať, že sa hneď na začiatku dostanú do finančných ťažkostí. Moja ďalšia rada pre ľudí, ktorí zvažujú pracovať ako freelanceri je aby pracovali na schopnostiach potrebných pre obor, ktorému by sa chceli venovať, najmä ak im chýbajú skúsenosti. Napríklad, ak snívate o práci copywritera alebo content creatora, založte si vlastný blog, YouTube kanál alebo Instagram, na ktorý budete pravidelne prispievať vlastným obsahom. Áno, pravdepodobne to budete robiť nejaký čas zadarmo, ale pri troche vytrvalosti si zlepšíte svoje schopnosti a ako bonus, váš blog alebo YouTube kanál poslúži aj ako portfólio, ktoré môžete predložiť klientom.

oblek

Asi najdôležitejšie je získať klienta, inak ako freelanceri nemáme žiadnu prácu uspieť. Ako ich teda získať? Asi najčastejším spôsobom ako prilákať klientov je osobný kontakt, často pomocou rôznych portálov ako upwork.com alebo jaspravim.sk. Negatívom je, že trvá dlhý čas kým získame jedného klienta, nieto dvoch. Preto je dôležité sa hneď na začiatku zamerať na vybudovanie vlastnej značky, čo je síce zdĺhavý proces, ale v budúcnosti nám pomôže s prílevom klientov.

Práca môže byť oslobodzujúca a finančne veľmi zaujímavá v porovnaní s tradičným zamestnaním. Na začiatku je však dôležité vyzbrojiť sa vytrvalosťou a pripraviť si plán ako prilákať budúcich klientov.

Published by lomi.sk