Opäť je to tu. Námestie je vyzdobené tisícimi svetielkami, znovu tie otravné komerčné reklamy v televízií. Santa Claus pije Coca colu, komparzisti v reklame kupujú  na splátky televízor, „supergazdinka“ roku pečie zákusok za zákuskom akoby čarovala… a všetci skloňujú dokola to isté slovo, 'VIANOCE'. Aj Vy máte z tohto sviatku stres? Poradíme Vám.

vánoční ozdoba

Tri jednoduché kroky ako eliminovať predvianočný stres

1.       Nakúpte vianočné darčeky na začiatku decembra

Najväčší stres spôsobujú vianočné dary. Kto z Vás nepozná tie otravné otázky počas umývania zubov alebo po ceste z práce: „Čo mám dať otcovi na Vianoce?““ Aký darček kúpim synovi?“ Dá sa tomuto dumaniu vyhnúť? Odpoveď je áno. A ako? Máme pre Vás jednoduché riešenie. Počas celého roka si všímajte po čom Vaši blízki túžia, čo potrebujú a čo by im mohlo urobiť radosť. Spíšte si zoznam, ktorý priebežne doplňujte a pretvárajte. Na konci novembra Vám tak vianočné reklamy v televízií nespôsobia najmenší stres. Budete vedieť čím pod stromčekom potešíte rodinu a priateľov. No a pokiaľ okrem nápadov budete v predstihu zbierať aj finančné prostriedky a priebežne si počas celého roka na darčeky odkladať malé čiastky, nič Vás nezaskočí.

vánoce

2.       Premyslite si dopredu čo budete tento rok variť a piecť

Štedrovečerná nádielka je jedno veľké potešenie. Pečená hus alebo kačica s karamelizovanou kapustou je doplnená zemiakovým šalátom, kaprom, vyprážanými rezňami a pečenou klobásou. Samozrejme, nesmie chýbať tá pravá kapustnica a medovníky a iné zákusky.
Aby ste predišli napätiu dopredu si utrieďte myšlienky a pripravte si opäť zoznam plánovaných jedál a zákuskov. Nenaklaďte si na plecia toho príliš veľa, Mohlo by sa stať, že nebudete všetko zvládať. Platí, že „menej je viac“. Nešetrite na sviatočnej večeri peniaze. Šetrite energiu! Suroviny nech sú kvalitné a Vaša práca tiež. Nehanbite sa požiadať o pomoc príslušníkov rodiny. Zapriahnite ich do vianočných príprav. Keď budú všetci za stolom na štedrý večer spokojní a bude im chutiť, budete spokojná aj Vy.

3.       Stromček nech vyzdobia deti

Vianočný stromček je krásny pokiaľ je zdobený s láskou. Ak chcete každý rok obmenu, prihoďte, prípadne vyhoďte zo dve, tri ozdoby. Staré čiastočne nahraďte novými, ktoré ste si kúpili. Na budúci rok tie nové vynechajte a vráťte sa k tým, ktoré ste tento rok uschovali a takto si to striedajte. Ak uvidíte ozdobu, ktorá Vás očarí, kúpte ju! Ak aj budúci rok nebude v móde, môže sa stať, že ten ďalší bude. A napokon, ozdoby sa dajú vyrobiť aj podomácky. Nakopnite svojho kreatívneho ducha a  v každú adventnú nedeľu s rodinou zo dve – tri vyrobte. Inšpiráciu nájdete na internete a v knihách. Nielenže strávite pekné chvíle s rodinou, ale zrelaxujete sa pri tvorivej činnosti. Pustite si k tomu doma vianočnú hudbu a prežívajte toto čarovné obdobie naplno a pozitívne.

Published by lomi.sk