Oznámenie prichádza krátko po historickom summite medzi juhokórejským prezidentom Moon Jae-inom a najvyšším severokórejským vedúcim predstaviteľom Kim Jong Unom, na ktorom sa zaviazali obnoviť väzby po rokoch napätia.

volant

Skupina Hyundai, ktorá sa oddelila od skupiny Hyundai Motor Group v roku 2000, sa v minulosti podieľala na rôznych obchodných projektoch v Severnej Kórei vrátane horského strediska a priemyselného komplexu Kaesong, kde severokórejskí robotníci robili tovary pre juhokórejské spoločnosti.
„Hyundai musí byť pripravený, keď sa obe strany dohodnú na podmienkach a obnoví spoluprácu medzi hospodárskymi krajinami,“ uviedol hovorca spoločnosti.
Hyundai bude pozorne sledovať plánovaný summit medzi Kimom a americkým prezidentom Donaldom Trumpom, ktorý sa očakáva v najbližších týždňoch, ako aj prípadné zmeny prísnych sankcií na hospodárstvo Severnej Kórey, hovorí hovorca.

Komplex Kaesong, symbol spolupráce medzi dvoma koreňmi, bol uzavretý, keď sa vzťahy zhoršili v roku 2016. Viac ako 120 juhokórejských spoločností tam pôsobilo, zamestnávalo desiatky tisícok severokórejčanov a zabezpečovalo stálemu toku cudzej meny v Pchjongjangu.

Spoločnosť Hyundai tiež v minulosti prevádzkovala turistické letovisko na severnej Kórei Mount Kumgang, neďaleko hraníc s Južnou Kóreou. Bol zatvorený v roku 2008 po tom, čo severokórejský vojak zabili juhokórejského turistu.
Väzby spoločnosti so Severnou Kóreou sa vrátia k neskorému zakladateľovi spoločnosti Hyundai, Chung Ju-young, ktorý sa tu narodil.
Minulý týždeň podpredseda vlády Južnej Kórey Kim Dong-yeon uviedol, že vláda krajiny „zvažuje rôzne scenáre“ pre ekonomickú spoluprácu medzi týmito dvoma Kóreami.

stavba

„Vláda pripravuje plány reakcie na rôzne scenáre, pokiaľ ide o to, ako rýchlo sa bude usilovať o ekonomickú spoluprácu a ako získať zdroje pre ňu,“ povedal.
Vláda Južnej Kórey pridelila približne 900 miliónov dolárov na financovanie hospodárskych projektov, ktoré v tomto roku zahŕňajú obidve krajiny, podľa ministra.

Published by lomi.sk