Ak sa vo vašom byte objavia plesne, niečo je zle. Ide o živé organizmy, ktoré pre svoj život a rast potrebujú určité podmienky. Vo všeobecnosti môžeme povedať, že všetky huby obľubujú vlhko, tmu a miernu teplotu. Keď sa chceme zbaviť plesní, náš byt sa musí stať absolútnym opakom toho, čo milujú.

plíseń
 
Relatívna vlhkosť vzduchu v interiéri by sa mala pohybovať pod 50 percent. Vlhkosť zvyšujeme úplne bežnými úkonmi. Napríklad varením, praním, sušením bielizne, dokonca dýchaním. Ak chceme sucho v byte, logicky neprestaneme dýchať. Musíme však zabezpečiť, aby táto vlhkosť mohla z interiéru odísť.
Základom je prúdenie vzduchu. To zabezpečíme pravidelným vetraním. Nenechávajte okno otvorené po celý deň. Lepšie je vetrať viac krát a v kratších intervaloch. Byt najlepšie vysušíte prievanom.
Nápomocné sú i pohlcovače vlhkosti. Existuje viacero typov.
Môžeme si zakúpiť taký, ktorý nepotrebuje žiadnu elektrickú energiu. Ide o plastový držiak, do ktorého vložíme tabletu pohlcujúcu vlhkosť. Ich cena je pomerne nízka a môžeme povedať, že ozaj fungujú. Druhou možnosťou sú elektrické pohlcovače, ktoré dokážu udržiavať optimálnu vlhkosť vzduchu na omnoho väčšom priestore a nemusíme do nich kupovať nové tablety. Ide však o výraznejšiu finančnú investíciu.
Potrebné je i dostatočné kúrenie a to najmä v zimných mesiacoch.
 
Plesne sa môžu v byte začať množiť aj po výmene starých, drevených okien za plastové. Môžu za to práve ich dobré izolačné vlastnosti.
 

Čo robiť ak sa objavia

 
Môžete použiť jeden z radu chemických prípravkov proti plesniam. Ich zloženie je vo väčšej miere veľmi podobné, preto je výber len na vás. Dajú sa tiež považovať za účinné riešenie, podobne ako farby proti plesniam. Tie na steny aplikujeme až po mechanickom odstránení plesne.
 
Na odstránenie plesne použite vlhkú handru, nikdy ich neškriabte. Výtrusy, by sa takto rozšírili po celej miestnosti.

sprej
 
V prípade, že nechcete používať chemické prostriedky, vyskúšajte, ocot, prášok na pečenie, alebo šťavu z grapefruitu. Tieto prírodné zbrane používajte tiež pri bežnom upratovaní ako prevenciu.
Ocot, grapefruitová šťava:používajte ich buď neriedené, alebo zmiešané s vodou. Riedenie je dobré hlavne v prípade octu. Znížime tým jeho nepríjemný zápach.
Prášok na pečenie:zmiešajte ho s vodou, alebo octom. Roztokom potom pretrite postihnuté miesta. Môžete ho taktiež naliať do rozprašovača.

Published by lomi.sk