Skrášlite svoj byt datľovníkom

Datľovník patrí medzi palmy, spomedzi ktorých je najmenej náročný na pestovanie. Ak mu poskytnete vhodné podmienky a dostatočne veľkú nádobu, aj v bytových podmienkach dokáže dorásť do niekoľko metrovej výšky, maximálne však do šiestich metrov. Vo svojej domovine, teda na Kanárskych ostrovoch, je považovaný za úplne bežný strom, ktorý nájdete v parkoch, mestách, ale i popri cestách, podobne ako jablone u nás na Slovensku. Tu dorastá až do výšky dvadsať metrov, niekedy aj viac. Ak by ste sa vybrali na dovolenku, pokojne si nazbierajte niekoľko semien, ktoré nájdete všade naokolo stromov. Ak ich doma posadíte, môžete mať dlhoročnú a hlavne živú spomienku.

datle
 
Vyberte si správny druh
 
Najčastejšie pestovaným druhom je datľovník kanárksy, natrafiť však môžete aj na datľovník obyčajný, alebo druh pochádzajúci z Indonézie s latinským názvom Phoenix roebelenii. Je dôležité zvoliť tú správnu odrodu, pretože každý z týchto stromov má rozdielne požiadavky pre svoj rast. Datľovník obyčajný dokáže prezimovať pri vyšších teplotách. Druhý spomínaný druh potrebuje vyššie teploty a vlhkosť počas celého roka a datľovník kanársky zvládne i chladnejšie prostredie.
 
Ako pestovať
 
Najrýchlejší spôsob pestovania je samozrejme, ak si zakúpite už malý stromček. Dostanete ho pomerne bežne a nepatrí k drahým rastlinám. Po tom, ako si ho prinesiete domov, je dobré ho presadiť do väčšej nádoby, tak sa vyhnete veľmi častému presádzaniu. Počas leta si rastlina vyžaduje pravidelnú zálievku a hnojenie. Počas zimy ho však polievajte iba občas. To isté platí aj vtedy, ak datľovník pestujete v chladnejšom priestore.

lanzarote
 
Najčastejšie problémy pri pestovaní
 
Hnedé listy a hnedé okraje znamenajú, že ste to prehnali s hnojivom, alebo zálievkou. Tento problém sa však môže objaviť aj naopak, pri nedostatku vody.
Mladé lístkymôžu na prvý pohľad pôsobiť zvädnuto. Je to však normálny jav, preto ich neodstraňujte.
Medzi najčastejších škodcovdatľovníkov patria štítničky a červce. Najlepšie je, ak ich odstránite mechanicky a listy poriadne poutierate navlhčenou handričkou.
 

Nech huby ostanú v košíku

Ak sa vo vašom byte objavia plesne, niečo je zle. Ide o živé organizmy, ktoré pre svoj život a rast potrebujú určité podmienky. Vo všeobecnosti môžeme povedať, že všetky huby obľubujú vlhko, tmu a miernu teplotu. Keď sa chceme zbaviť plesní, náš byt sa musí stať absolútnym opakom toho, čo milujú.

plíseń
 
Relatívna vlhkosť vzduchu v interiéri by sa mala pohybovať pod 50 percent. Vlhkosť zvyšujeme úplne bežnými úkonmi. Napríklad varením, praním, sušením bielizne, dokonca dýchaním. Ak chceme sucho v byte, logicky neprestaneme dýchať. Musíme však zabezpečiť, aby táto vlhkosť mohla z interiéru odísť.
Základom je prúdenie vzduchu. To zabezpečíme pravidelným vetraním. Nenechávajte okno otvorené po celý deň. Lepšie je vetrať viac krát a v kratších intervaloch. Byt najlepšie vysušíte prievanom.
Nápomocné sú i pohlcovače vlhkosti. Existuje viacero typov.
Môžeme si zakúpiť taký, ktorý nepotrebuje žiadnu elektrickú energiu. Ide o plastový držiak, do ktorého vložíme tabletu pohlcujúcu vlhkosť. Ich cena je pomerne nízka a môžeme povedať, že ozaj fungujú. Druhou možnosťou sú elektrické pohlcovače, ktoré dokážu udržiavať optimálnu vlhkosť vzduchu na omnoho väčšom priestore a nemusíme do nich kupovať nové tablety. Ide však o výraznejšiu finančnú investíciu.
Potrebné je i dostatočné kúrenie a to najmä v zimných mesiacoch.
 
Plesne sa môžu v byte začať množiť aj po výmene starých, drevených okien za plastové. Môžu za to práve ich dobré izolačné vlastnosti.
 

Čo robiť ak sa objavia

 
Môžete použiť jeden z radu chemických prípravkov proti plesniam. Ich zloženie je vo väčšej miere veľmi podobné, preto je výber len na vás. Dajú sa tiež považovať za účinné riešenie, podobne ako farby proti plesniam. Tie na steny aplikujeme až po mechanickom odstránení plesne.
 
Na odstránenie plesne použite vlhkú handru, nikdy ich neškriabte. Výtrusy, by sa takto rozšírili po celej miestnosti.

sprej
 
V prípade, že nechcete používať chemické prostriedky, vyskúšajte, ocot, prášok na pečenie, alebo šťavu z grapefruitu. Tieto prírodné zbrane používajte tiež pri bežnom upratovaní ako prevenciu.
Ocot, grapefruitová šťava:používajte ich buď neriedené, alebo zmiešané s vodou. Riedenie je dobré hlavne v prípade octu. Znížime tým jeho nepríjemný zápach.
Prášok na pečenie:zmiešajte ho s vodou, alebo octom. Roztokom potom pretrite postihnuté miesta. Môžete ho taktiež naliať do rozprašovača.

3 izbové rastliny nenáročné na rozmnožovanie

Izbové rastliny majú jednoduchú funkciu: skrášľovať naše domovy. Väčšina môže byť celkom náročná na pestovanie ale existujú aj také druhy, ktoré dopestujete, ani neviete kedy a ako. Pri výbere sa rozhodujte hlavne podľa ich nenáročnosti alebo aj napríklad podľa toho ako sa rozmnožujú.
 
interiér

Begónia
Striebristé, bodkované, jasnozelené alebo ružové listy begónií sú magnetom pre oči v akejkoľvek kombinácii. Uspokoja sa aj s tienistým miestom v izbe orientovanej na sever.
 
Nákup týchto krásnych rastlín môže vyjsť draho, preto nie je na škodu vedieť, že sa dajú celkom jednoducho rozmnožovať aj listovými odrezkami. Preto ak niekde uvidíte begóniu, ktorá sa vám zapáči odtrhnite z nej list aj zo stonkou.
 
Na hlavných žilách urobte zárezy, list položte rubom na vlhký substrát, zaťažte ho a chráňte pred vysušením napríklad sklom alebo priehľadnou fóliou.
Po vzídení mladých rastliniek ich presaďte do väčších kvetináčov.

befonie
 
Púčikovec rúrkokvetý (Bryophyllum tubiflorum)
Táto pôvodom endemická rastlina z Madagaskaru produkuje nespočetné množstvo mladých rastliniek na koncoch svojich listov takže jej rozmnožovanie je skutočne jednoduché. Stačí len sledovať kedy na rastlinkách začnú rašiť aj korienky a buď sami opadajú alebo ich oberte a vložte do výživného substrátu.
 
Vďaka svojim dužinatým listom nepotrebujú veľa vlahy a obľubujú slnečný okenný parapet.
 
Fuchsia (Fuchsie hybrida)
Hádam niet zanieteného záhradkára, ktorý by nepoznal nádhernú veľmi dekoratívnu rastlinku s ovisnutými kvetmi pripomínajúcimi lampášiky. Pôvodom pochádza z tienistých pralesov strednej Ameriky a preto veľmi neobľubuje priame slnko. Určite sa bude dobre vynímať na okennej parapete okna, otočeného na východ, západ alebo sever.
 
Rozmnožíte ju úplne jednoducho: vrcholovými odrezkami. Na jar odstrihnite kúsok stonky dlhý cca 10 cm, vložte do pohára s vodou a po pustení korienkov iba presaďte do kvetináča.   

5 dôvodov, prečo si domov zaobstarať práve poschodovú posteľ

Tak týchto dôvodov je viac, ako by sa na prvý moment mohlo zdať. Nie len, že je to posteľ, ale má kopu výhod, nad ktorými sa oplatí popremýšľať pred tým, ako sa rozhodnete kúpiť ju, ale má aj rôzne výhody, čo sa týka vašich detí alebo financií.

Šetrí miesto

Poschodová posteľ prirodzene šetrí miesto, pretože miesto, ktoré zaberie zodpovedá rovnakým parametrom, ako aj jednolôžková posteľ s tým rozdielom, že poschodová posteľ zaberá miesto len do výšky. Na tom však vôbec nezáleží, pretože miestnosť, v ktorej bude táto posteľ sa vám aj napriek tomu bude zdať omnoho väčšia.
dětský spánek

Ušetríte

Práve tým, že si zakúpite poschodovú posteľ ušetríte peniaze. Ako je to možné ? Je lacnejšie kúpiť poschodovú posteľ, ktorá má dva lôžka, ako kúpiť dve rozdielne postele. Je to omnoho efektívnejšie a lepšie.

Dá sa cez ňu prevesiť šatstvo

Neraz sa stáva, že na sušiaku už neostalo miesto, no vy potrebujete niekde prevesiť ešte posledné tri tričká. Poschodová posteľ má z oboch strán (pri hlave a nohách) miesto na prevesenie týchto vecí, pretože má stabilné dosky, ktoré držia posteľ pokope.

Strach z výšok u detí

Ak dieťa necháte spávať na hornej posteli už od malička je väčšia pravdepodobnosť, že sa nebude báť výšok, pretože na výšky bude prirodzene zvyknuté. Nie len, že sa dieťa nebude báť výšok, ale dokonca sa utvorí puto, medzi deťmi, ktoré na týchto posteliach budú spávať.
budík a postel

Dizajn

Dizajn je tiež veľmi podstatnou časťou každého bývania. Okrem dizajnu je potrebný aj úplný komfort. Ale kde sa budete cítiť lepšie, ak nie v krásnych veciach, ktoré sa vám páčia ? Je potrebné obklopovať sa krásou. Keď sa rozhodnete kúpiť dvojposchodovú posteľ, určite sa poobzerajte aj po štýloch, ktoré vám táto možnosť ponúka.

Tak aké je vaše rozhodnutie ? Ak máte dve alebo viac detí určite je lepšie zainvestovať práve do poschodovej postele.

Najlepšie rastliny na filtráciu vzduchu


Vedci, z oblasti kozmonautiky údajne prišli k zisteniu, že človek v priestore bez rastlín je vystavený ako fyzickému tak i psychickému tlaku a teda jeho výkonnosť upadá pre neviditeľné výpary v ovzduší. Isté črepníkové rastliny sú lacným a efektívnym likvidátorom toxických zlúčenín a dokážu slúžiť ako prirodzená práčka vzduchu.
smrkový les 
Istá štúdia hovorí o prijímaní nových technológií, zatepľovaní domov atď v snahe zamedziť úniku tepla preto aby sme si v konečnom dôsledku vytvorili vlastnú plynovú komoru. V skutočnosti by sme však mali dovoliť prírode vstup do nášho príbytku. Táto literatúra odporúča 6 rastlín do jednej obývacej izby, ktoré by mohli fungovať ako malé čistiace továrne. Svojimi listami dokážu pohltiť, prefiltrovať a odviesť čiastočky chemikálií ku koreňom do pôdy. Rastliny dokážu vnútro stavieb osviežiť, zbaviť ho formaldehydu, benzénu, oxidu uhoľnatého a mnohých ďalších škodlivín. Rastliny majú schopnosť tieto chemické látky zmeniť na neškodné zlúčeniny a vytvoriť tak príjemný domov ideálny na život i prácu.
 
Jedy dokáže požierať brečtan popínavý, aglaonema, určité druhy dracénií, svokrin jazyk či aj palma Areka.
 
Rastliny oživujú priestor a zároveň aj liečia. Dnes však dokážu mať isté zdravotné účinky aj črepníky, niektoré najmodernejšie udržujú dokonca aj stabilnú vlhkosť v byte, filtrujú vzduch atď. Väčšine izbových rastlín sa darí v samozavlažovacích kvetináčoch. V zimnom období je však potrebné dbať na to, aby neboli umiestnené v chladných zónach bytu ako na zemi a v prievane. Podstatným faktorom je aj dostatok svetla.
 jezero s květy
Dosiaľ nevyužitý spodný objem vnútorných častí hlbších nádob použili výrobcovia na umiestnenie tzv. elektrického zvlhčovača, ktorý plní aj úlohu filtračnej jednotky. Črepník teda jednoducho nasáva vzduch a vyrába vodnú paru. Taktiež absorbuje rôzne škodlivé látky z ovzdušia.

NEOBYČAJNÉ POUŽITIE OBYČAJNÉHO OCTU


Ocot samozrejme nepatrí len do omáčky alebo do šalátu. Jeho využitie v dome či byte je omnoho širšie a flexibilnejšie. Zoberte si príklad z domácich majstrov, ktorých motto znie: „Na to aby ste sa pretĺkli životom vám postačia dve obyčajné veci. Olej v spreji a izolačná páska. Ak sa to nehýbe, hoci by sa to malo, siahnite po oleji. Ale ak sa to hýbe, hoci by sa to už nemalo, vezmite izolačnú pásku!“ V jednoduchosti je krása! Takže tu sú tipy:

ocet

Zbavte sa drozofíl.
Kúpili ste si ovocie a súčasne s ním ste privliekli do bytu aj nepríjemné drobné mušky? Ľahká pomoc: do zaváraninového pohára nalejte ocot a pohár zatvorte s vrchnákom do ktorého ste urobili dierky. Dotieravé mušky sadú na lep!

Vyleštené keramické obklady.
Ak keramické obklady okolo umývadla alebo vane špatia stopy po mydle vráťte im stratený lesk: vydrhnite ich roztokom z pol šálky bieleho octu, pol šálky čpavku, štvrť šálky bóraxu a 4 litrov teplej vody. Po umytí obklady opláchnite studenou vodou a utrite dosucha.

gauč

Zbavte sa pachu cigariet.
Oblečenie nasiaknuté cigaretovým dymom ešte hneď nemusíte prať. Jedna z možností je ho zavesiť von na čerstvý vzduch a druhá je odstránenie pachu octom. Do vane napustite horúcu vodu, pridajte do nej šálku octu a odev zaveste nad stúpajúcu paru. Po niekoľkých hodinách bude po zápachu.

Protimačací sprej.
Ak si vaša mačka rada brúsi pazúriky na vašom novom gauči postriekajte ho neriedeným bielym octom. Mačkám ocot nevonia preto sa budú tomu miestu vyhýbať.

Odstránenie zápachu po maľovaní.
Rozostavte niekoľko plochých misiek naplnených neriedeným octom po miestnosti, po chvíľke zápach po maľovke zmizne.

rez

Strhávanie starých tapiet.
Zbaviť sa starých tapiet v starom byte môže dať riadne zabrať. Môžete si to však uľahčiť ak predtým postriekate tapety vodným roztokom octu (1:1). Nechajte chvíľku pôsobiť potom ju skúste strhnúť. Ak to ani potom nepojde, opatrne ju na niekoľkých miestach pretrhnite a znova nastriekajte. Potom sa tapeta už určite poddá.

Zbavte sa hrdze.
Zhrdzavelo vám náradie v garáži? Namočte ho na niekoľko dní do neriedeného octu. Podobne môžete ocot použiť aj na pevne zatiahnuté zahrdzavené skrutky alebo matice. Uvidíte, že potom pôjdu von ako po masle

Lesk porcelánu, krištáľu a skla.
Do vody na oplachovanie alebo namiesto leštičky do umývačky riadu použite ocot. Všetko sa bude nádherne lesknúť. Ale pozor na olovnaté krištáľové sklo! Pri tomto type sa ocot neodporúča.
 

Dom alebo byt ?


Neviete sa stále rozhodnúť, či je dobré bývať v byte a platiť nájom alebo si kúpiť dom a platiť dane ? Neviete, ktorá možnosť je pre vás aktuálne lepšia ? Samozrejme záleží od toho, v akej situácii sa nachádzate a podľa toho, koľko peňazí chcete minúť. Záleží od toho, či máte čas starať sa o dom alebo je pre vás výhodnejšie niečo menšie. Tiež záleží na tom, či ste jeden, dvaja alebo viacerí.

Dom
Dom je široký pojem. Môže to byť bungalov, dvojposchodový domček a podobne. Záleží na tom koľkí ste a aké chcete mať súkromie. Tiež záleží na tom, či máte prácu a možno by nebolo zlé popremýšľať nad miestnosťou, v ktorej by ste si mohli zriadiť kanceláriu.

dům

·         Výhody
– Máte svoje vlastné a nemusíte sa s nikým deliť
– O všetkom v dome rozhodujete vy a váš partner
– Môžete si zriadiť záhradu alebo skalku
– Veľa priestoru, väčšie izby a je ich viac
– Môžete chovať viacero domácich zvierat
– Dom si môžete kúpiť alebo vybudovať niekde ďalej od ľudí
– Vlastná studňa
·         Nevýhody
– O dom sa musíte pravidelne starať
– Nikdy neviete koľko vám vyúčtujú za elektriku

Byt
Byt je pre mladých ľudí veľmi výhodný, pretože nemusia stavať dom, ale nájdu niekoho, kto poskytuje prenájom a bývajú. Je to výhoda pokiaľ sa často sťahujete alebo často chodíte za prácou. Je to výhoda, ak za určitý čas nemáte kam rýchlo skloniť hlavu. Je to výhoda, ak ste na jednom mieste len určitý čas alebo nemáte financie na vlastný dom.

pokoj

Výhody
– Netreba sa starať o nič, iba upratať
– Stála platba každý mesiac

·         Nevýhody
-Sused si možno zapáli z okna a budete mať všetko v byte
– Málo miesta
– Hlučný susedia, tenké steny
– Nemáte vlastnú záhradku

Dom alebo byt ? Záleží len na vás. Záleží od vašich možností a od toho, či chcete na danom mieste ostať dlhodobo, máte alebo nemáte rodinu. Ak si vyberáte medzi domom alebo bytom a ste v pozícií, že nemáte rodinu a idete na to miesto pracovať nedohľadne, lepšie bude, ak si na začiatok kúpite byt. Každopádne sa byt predáva ľahšie ako dom.

Ja grilujem, ty griluješ, všetci môžu grilovať


Už od prvého teplejšieho dňa sa tešíme na moment, kedy sa pochválime susedom i rodine, aký dokonalý gril kraľuje v rohu našej letnej terasy. Dokonalý môže byť akokoľvek, vzhľadom, veľkosťou, doplnkami, no dokonalým ho urobí práve jedlo, ktoré hostia ochutnajú z rúk hostiteľa.

gril

Ak ste sa rozhodli pre večerné grilovanie, myslieť naň treba aspoň deň dopredu. Nakúpiť ingrediencie, dobré mäsko, klobásky alebo rybaciu verziu treba s časovou rezervou. Chrumkavé pečivo je chrumkavé vo chvíli, ak ho kúpime čerstvé z pekárne alebo ho vytiahneme z našej vyhriatej trúby. Chladené nápoje by tiež mali byť samozrejmosťou, ako zavŕšiť chutné trávenie. Ak máme dospelých hostí s deťmi, aj tomuto faktu treba „grilovačku“ prispôsobiť.

Zásady chutného grilovania

1.      Mäso a marináda patria nerozlučne k sebe. Jednoznačne je lepšie, ak si vyrobíte vlastné marinády.
2.      Chrumkavé pečivo je príťažlivejšie ako „gumený“ rožok.
3.      Farebná zelenina doladí tanier s porciou nielen chuťovo, ale hlavne vizuálne.
4.      S alkoholom v horúcich dňoch netreba preháňať. Pohár piva alebo vína môže byť, ale jednoznačne vedú nesladené nápoje alebo limonády či vody so sirupom, ktorý tiež vyrobíte z byliniek zo záhrady alebo zelených lúk.
5.      Pri grilovaní zvyčajne okrem hostiteľa hostia sedia a ochutnávajú. Je dobré občas vybehnúť do záhrady, zahrať sa niektoré loptové hry, aby ste predišli preťaženiu žalúdka a podporili trávenie.
6.      Očista a údržba grilu ostáva na hostiteľoch, ale aby sa tešili na ďalšie záhradné posedenie, treba mu venovať veľkú pozornosť, aby bol vhodný na ďalšie použitie.

grilování

Odišli hostia nadšení z vášho záhradného menu? Poďakovali vám za chutné jedlo a s úsmevom ste ich odprevadili? Tešia sa na ďalšie stretnutie? V tom prípade ste sa stali majstrami grilovania a umenie pripraviť dobré jedlo ste zvládli. Je na vás, či ďalšie posedenie bude totožné alebo fantázii nekladiete medze a pripravíte nové, rovnako zaujímavé alebo ešte lepšie občerstvenie.

Recy nemusí skončiť v peci, ale na vašej terase


Drevené palety v dnešnej dobe netreba nikomu obzvlášť predstavovať. Stretneme sa s nimi skutočne kdekoľvek. Práve sme dokončili chodníky okolo rodinného domu, a tu zrazu desať krásnych čerstvých paliet ostalo prázdnych v záhrade. Máme pár možností, buď ich vrátime a vrátia nám zálohu, alebo si ich necháme a budeme na ne ukladať drevo na zimu… Alebo si z nich vyrobíme terasový nábytok.

palety

Množstvo internetových portálov žije témou recyklovaných drevených paliet. Fotografie z vyhľadávačov sú zdrojom inšpirácií nejednej domácnosti, ktorá sníva o luxusnom bývaní počas pár letných týždňov na terase. Každý si môže vybrať. Dá sa vybrať sedenie z ratanu, teaku, dreva, plastu a ďalších iných materiálov, no každé z nich vyžaduje istý rozpočet, ktorý narastá požiadavkami domácich. V dnešnej dobe však veľa domácností interesuje separovanie odpadu, recyklovanie materiálu, o to viac, keď si môže vyrobiť lacnejší, ale veľmi vkusný a hlavne funkčný nábytok.

Ak je manžel zručný, zaručene môžete sedieť v pohodlnej ručne vyrobenej sedačke

nátěr


Vŕtačka, kladivo, skrutky, vodováha, píla, farba môžu tvoriť bázu majstrovského náradia. Toto sa zvyčajne vyskytuje v dielni takmer každého rodinného domu, pokiaľ je hlava rodiny dostatočne zručná. Nemusíte mať ani kreatívnu fantáziu na to, ako by mal váš nový terasový nábytok vyzerať. Postačí pár webov, ktoré vychrlia dostatočne inšpiratívne nápady, je už na každom, ako si s nimi poradí. Výsledkom však môže byť lacnejšie, ale zato vlastnoručne vyrobené sedenie, kde môžete popíjať svoju kávu, obdivovať západ slnka alebo jednoducho relaxovať. Postačí už len nábytok dotvoriť nežnými vankúšikmi alebo doplnkami, ktoré terasu zútulnia, tieto „dolaďovačky“ v réžii šikovnej manželky dodajú šmrnc vašej externej obývačke. Nech sa páči, posaďte sa. 

Psík v „rajskej“ záhrade


Mysleli ste niekedy na to, či váš domáci štvornohý kamarát je práve v tej vašej komunite spokojný? Má u vás svoje miesto? Má výbeh? Má aktivity, ktoré s ním zdieľate? Má aspoň čiastočný pocit slobody? Veľa otázok a ešte viac odpovedí sa vynorí pri pohľade na spokojného strážcu vášho príbytku. Je veľa domácností, v ktorých má psík pocit maximálnej spokojnosti, na prvý pohľad vyzerá pestovaný s lesklou srsťou, vychovaný, hravý aj pokojný.

štěně

Môže takto slobodný psík fungovať ruka v ruke v krásne udržiavanej záhrade, plnej kvetín, stromčekov, kríkov, úžitkových koreňových rastlín a pod.? Nejedna gazdinka si povie, že tento súlad krásnej záhrady a slobodného psíka nejde dokopy. Avšak je to možné za určitých kompromisov.

Ako mať štvornohého strážcu v dokonalej záhrade?

–          naznačiť mu, kde môže vykonávať svoje potreby, vyhradiť mu zásadne len „jeho“ miesto na jeho potreby
–          pes sa tiež musí učiť, to znamená, ak sa mu podarí „označkovať“ neželané miesto, treba mu dať najavo, že urobil niečo zle
–          za úspešné pokusy ho treba odmeniť, pochváliť, dať mu najavo, že čo robí, dobre robí
–          dobre rozmiestnená záhrada na okrasnú i úžitkovú časť, na pracovnú i oddychovú zónu umožní psíkovi rýchlejšiu adaptáciu a dokáže sa v nej rýchlejšie zorientovať ako v záhrade, ktorá je bez akéhosi plánu, v ktorej sa miešajú zóny naprieč pravidlám
–          pes je zviera a napriek tomu, že je učenlivý a chápavý, nehody v jeho prípade sú prípustné a domáci musí tieto nehody ručne odstrániť, stromčeky i kvetiny ochrániť

pes
 
V každej záhrade, kde psík má svoje miesto, je potrebná súhra udalostí a kompromisov medzi domácimi pánmi a ich štvornohým miláčikom. Je to záväzok na veľmi dlhú dobu, na ktorú sa človek, teda majiteľ psa musí podujať ešte predtým, ako dá privilégium strážiť novému členovi rodiny.
Pretože pri náhodnej prechádzke uličkami miest a obcí, môžete vidieť krásne záhrady s krásnymi psíkmi a spokojnými pánmi, ale aj záhrady vytŕčajúce z radu „pekných“, so psíkmi v malej „búdke“, s nevábnou srsťou a smutnými psími očami.