Ocot samozrejme nepatrí len do omáčky alebo do šalátu. Jeho využitie v dome či byte je omnoho širšie a flexibilnejšie. Zoberte si príklad z domácich majstrov, ktorých motto znie: „Na to aby ste sa pretĺkli životom vám postačia dve obyčajné veci. Olej v spreji a izolačná páska. Ak sa to nehýbe, hoci by sa to malo, siahnite po oleji. Ale ak sa to hýbe, hoci by sa to už nemalo, vezmite izolačnú pásku!“ V jednoduchosti je krása! Takže tu sú tipy:

ocet

Zbavte sa drozofíl.
Kúpili ste si ovocie a súčasne s ním ste privliekli do bytu aj nepríjemné drobné mušky? Ľahká pomoc: do zaváraninového pohára nalejte ocot a pohár zatvorte s vrchnákom do ktorého ste urobili dierky. Dotieravé mušky sadú na lep!

Vyleštené keramické obklady.
Ak keramické obklady okolo umývadla alebo vane špatia stopy po mydle vráťte im stratený lesk: vydrhnite ich roztokom z pol šálky bieleho octu, pol šálky čpavku, štvrť šálky bóraxu a 4 litrov teplej vody. Po umytí obklady opláchnite studenou vodou a utrite dosucha.

gauč

Zbavte sa pachu cigariet.
Oblečenie nasiaknuté cigaretovým dymom ešte hneď nemusíte prať. Jedna z možností je ho zavesiť von na čerstvý vzduch a druhá je odstránenie pachu octom. Do vane napustite horúcu vodu, pridajte do nej šálku octu a odev zaveste nad stúpajúcu paru. Po niekoľkých hodinách bude po zápachu.

Protimačací sprej.
Ak si vaša mačka rada brúsi pazúriky na vašom novom gauči postriekajte ho neriedeným bielym octom. Mačkám ocot nevonia preto sa budú tomu miestu vyhýbať.

Odstránenie zápachu po maľovaní.
Rozostavte niekoľko plochých misiek naplnených neriedeným octom po miestnosti, po chvíľke zápach po maľovke zmizne.

rez

Strhávanie starých tapiet.
Zbaviť sa starých tapiet v starom byte môže dať riadne zabrať. Môžete si to však uľahčiť ak predtým postriekate tapety vodným roztokom octu (1:1). Nechajte chvíľku pôsobiť potom ju skúste strhnúť. Ak to ani potom nepojde, opatrne ju na niekoľkých miestach pretrhnite a znova nastriekajte. Potom sa tapeta už určite poddá.

Zbavte sa hrdze.
Zhrdzavelo vám náradie v garáži? Namočte ho na niekoľko dní do neriedeného octu. Podobne môžete ocot použiť aj na pevne zatiahnuté zahrdzavené skrutky alebo matice. Uvidíte, že potom pôjdu von ako po masle

Lesk porcelánu, krištáľu a skla.
Do vody na oplachovanie alebo namiesto leštičky do umývačky riadu použite ocot. Všetko sa bude nádherne lesknúť. Ale pozor na olovnaté krištáľové sklo! Pri tomto type sa ocot neodporúča.
 

Published by lomi.sk