Ponuka je pestrá a lákavá. No mali by sme hladieť na to, aký smartfón sa hodí hlavne pre nás. Či nám bohato stačí lacnejší typ alebo potrebujeme niečo viac. Zvážme teda obidva fakty, aby sme nezaplatili zbytočne veľa a na druhej strane, aby sme z kúpy neboli sklamaní.

iphone

Výkon
Ak hľadíme hlavne na výkon, musíme pozerať na parametre procesor a RAM, čiže operačnú pamäť. Na procesore je potrebné všimnúť si, spýtať sa, z koľkých jadier sa skladá. Malo by sa jednať minimálne o štvorjadrový. No na dnešnom trhu už smartfón so slabým výkonom asi ani nenájdeme. Ide skôr o to, či nám stačia aplikácie, na ktoré sme boli doteraz zvyknutí, alebo chceme ísť s dobou a myslieť do budúcna.

Na bežné aplikácie a hry v pohode stačí štvorjadrový procesor s výkonom cez 1 GB, a operačná pamäť tak 1 – 2 GB.  Smartfóny s takýmito parametrami budú stáť okolo 100 eúr.
No ak teda premýšľame do budúcna, mali by sme pouvažovať nad osemjadrovým procesorom a RAM 3GB. No musíme rátať s tým, že takýto tovar sa už pohybuje v hodnote okolo 300 eúr.

Pozor!
Mali sme možnosť všimnúť si, že tie najdrahšie modely dipsonovali operačným systémom Windows. Mohlo to byť super, na Windows sme už zvyknutí a jednalo by sa doslova o prenosný počítač. No tým, že tento operačný systém nepriniesol Microsoftu zisky, skôr naopak, tak sa z nových mobilných zariadení zťahuje preč a budúcnosť v tomto smere nemá. Preto sa teda vyhnime mobilnému zariadeniu s týmto operačným systémom.

mobil

Ideálne by to bolo spolahnúť sa na osvedčený Android či iOS. No cenovo bližšie sú určite zariadenia s OS Android. OS iOS je takisto na trhu a je osvedčený, no modely s týmto systémom stoja okolo 500 eúr a aj to mám na mysli tie lacnejšie. Takže sa dá povedať, že popularitu si získal Android a preto by bol aj najvhodnejšou voľbou. Pomocou aplikácie Google Play určite natrafíte na veľké množstvo zábavných a užitočných aplikácií, či hier.

Published by lomi.sk