Klimatizáciu poznali už v starovekom Ríme

História klimatizácie interiérov má svoje korene už u starých Rimanov, keď sa počas horúcich dní snažili svoje domy ochladiť. Tu je pár slov aj o tom, kto ju vlastne vynašiel a aký bol  jej vývoj.

klimatizace
 

1.Klimatizácia v starom Ríme

Ako sme už spomínali, klimatizácia sa využívala už v starom Ríme, vtedy si niečo také mohli dovoliť len bohatí obyvatelia. Podstata bola v tom, že si okolo múrov svojich príbytkov nechali postaviť akvadukt, čím si v horúcich dňoch domy aktívne chladili.
 

2.Pozor na smäd

V klimatizovaných priestoroch je chladnejšie ako na voľnom priestranstve, preto sa menej potíme a aj smäd nás trápi podstatne menej, čo je dosť nebezpečné, ľahko totiž môže dôjsť k dehydratácii organizmu. Treba si preto aj tu ustrážiť svoj pitný režim a dodávať telu dostatok tekutín. Najväčší pozor by sme si mali dávať hlavne v letnom období, keď vonkajšie teploty dosahujú tropické hodnoty.
 

3.New York bol prvý

Ako prvá si klimatizačnú jednotku objednala tlačiareň Sackett-Wilhelm z New Yorku. Pracovníkom tlačiarne vtedy robili vrásky na čele problémy so schnutím farieb kvôli vysokej vlhkosti a s tým bola spojená aj krčivosť papiera. Inžinier Willis Carrier tu 17. júla 1902 nainštaloval prvé chladiace zariadenie, bol to sám jej vynálezca. Klimatizácia fungovala na princípe, že okolo rúrok, ktoré boli naplnené vodou, bol poháňaný vzduch.

horko
 

4.Československo a chladenie

V Československu bola prvá klimatizačná jednotka nainštalovaná v 30. rokoch 20. storočia a vyvolenými boli budovy Penzijného ústavu a Elektrických podnikov. Samotná inštalácia trvala asi 3 roky.
 

5.Klimatizácia už takmer všade

Výpočtové strediská, chirurgické sály, kiná, divadlá,nákupné strediská a mnohé iné budovy sa dnes už bez klimatizačných jednotiek nezaobídu. Klimatizované priestory sú už takmer v každej oblasti života.

6.Spustenie cez telefón

Wi-Fi pripojenie je výbornou pomôckou, ktorá vám dokáže zapnúť chladenie interiéru už cestou domov, stačí len, ak si stiahnete aplikáciu od výrobcu. Nastaviť sa dá aj viac jednotiek naraz.

7.Rôzne druhy

Klimatizácia sa delí na vodnú, kombinovanú a vzduchovú, a to podľa technického riešenia. Existuje však aj veľa rôznych podtypov, s ktorými vám pri výbere pomôže skúsený odborný predajca.

Aké elektronické zariadenie si vybrať?


1.       Notebook –Je všestranný. Môžete ho využívať v spálni, obývačke, na záhrade, v kaviarni, na cestách – takmer všade, je prenosný. Je ideálny pre kancelárske práce ako aj študentov vysokých škôl. Je ideálny na surfovanie po internete a sledovanie filmov či videí.

business

2.       Stolný počítač –Stolný počítač si za rovnakú cenu ako notebook zaobstaráte s väčším výkonom – bude rýchlejší, svižnejší a viac toho zvládne. Za stolné počítače sa totiž nepripláca za kompaktnosť a neobmedzenú prenosnosť. Môžete si ho ale oveľa lepšie prispôsobiť a to nezávisle od doby zakúpenia, napríklad časom zistíte že by sa vám viac hodil monitor s väčšou obrazovkou, alebo lepšia klávesnica, atď.

3.       Tablet –Tablety sú zariadenia ktoré patria prevažne do obývačky. Krásne sa synchronizujú s vaším inteligentným telefónom, môžete na ňom surfovať po internete a sledovať videá alebo zabíjať čas hrami. Zaobstarať sa dajú aj vodotesné tablety, ideálne na používanie vo vani. Tablety sú taktiež praktické na rôzne cesty – napríklad na cesty vlakom, kde nemáte pri sebe priveľa miesta a chcete si pozrieť nejaký film.

hodinky

4.       Inteligentný televízor –Pre niektorých televízor a počítač v jednom, no nemusí tomu tak byť. Závisí to na tom, čo radi robievate na vašom počítači. Tieto televízory podporujú surfovanie po internete, aj keď s o niečo nižším komfortom, ako tomu je pri ostatných zariadeniach. Sú však skvelé na prezeranie YouTube a podobných stránok.

5.       Herná konzola –Ak sú vašim koníčkom hry a radi sledujete filmy, videá alebo surfujete na internete, toto zariadenie zvláda všetko bravúrne.

6.       Inteligentné hodinky –Toto zariadenie slúži iba ako doplnok k mobilnému telefónu, samostatne nemá veľké využitie. Môžete naň presmerovať vaše hovory, ovládať cez neho váš mobil, no poslúži vám aj ako merač výkonu a nabehanej vzdialenosti pri tréningu.

Robotické vysávače a ich budúcnosť


Vysávanie síce patrí medzi tie jednoduchšie domáce práce a nezaberie vám to pol dňa, no práca to predsa len je a treba si ju čo najviac uľahčiť. O väčšej efektivite ani nehovoriac.
Vysávač bol už od svojho prvého uvedenia na trh obrovskou pomocou pre domácnosti a rôzne stavebné firmy. Funkciu odsávania vzduchu ocenilo dokonca aj NASA pri konštrukcii svojich rakiet a staníc.
Od dvadsiateho storočia sa vývoj nenávratne posunul vpred a pomaly nastáva éra vysávačov, ktoré sú schopné prácu vykonávať aj bez priamej ľudskej asistencie. V čom spočívajú výhody a nevýhody súčasných robotických vysávačov sa dočítate nižšie.
 tlačítka vysavače
Výhody:
samostatná obsluha zabezpečí ušetrenie obrovského množstva vášho času. Vysávač stačí behom okamihu správne nastaviť a zvyšok nechať na ňom. Mnohé modely obsahujú aj časovače, takže si vysávanie môžete nastaviť na dobu, keď ste mimo domu, a teda vás nebude hučanie a pohyb vysávača nijako vyrušovať. Dbať musíte len na dobre prístupné umiestnenie nabíjačky, aby sa vysávať mohol vrátiť na miesto. Takýto druh nenásilného upratovania oceňujú najmä majitelia dlhosrstých domácich maznáčikov. Pri troch perzských mačkách v jednom byte je denné používanie vysávača nutnosť. Keďže vysávač vykoná prácu počas vašej neprítomnosti, nikdy sa vám nezježia vlasy od hrôzy pri pohľade na tú záplavu chlpov, ktorú musí vysávač odstrániť.
-mnohé novšie modely prichádzajú s kombinovanou funkciou vysávania a umývania zároveň, takže ak trochu viac investujete, nemusíte si lámať hlavu s dvomi typmi domácich prác zároveň.
postava uklízeče
 
Nevýhody:
-veľmi často používaný kruhový tvar vysávača tomuto stroju zabraňuje poriadne vyčistiť rohy miestností. Automatická navigácia taktiež niekedy zlyháva a vysávač sa môže zaseknúť na mieste. Avšak technológia naďalej postupuje a na trhu sa objavujú aj rohové vysávače. Software sa taktiež neustále zdokonaľuje a tak budúcnosť sľubuje mnohé zlepšenia.

Úzkosť, nervy, slabá sebadôvera? Videohry sú liekom!


•        Videohry už nie sú žiadnou novinkou. Novinkou však možno bude Vaše zistenie, aký má hranie videohier efekt na človeka. Áno, áno, každý si predstaví hneď to negatívne. Lenže táto činnosť so sebou prináša aj veľa pozitív!
Tiež si myslím, že ak je človek od hrania závislý a trávi tým veľa času, určite to nie je zdravé a ani prospešné k jeho osobnému životu. Ale ak sa videohrami zabavíme  tak na hodinku, dve, prináša to aj veľa pozitívnych účinkov. Aj pri tejto aktivite totiž platí, že človek musí mať mieru. Aj lieky nám uškodia, ak to s nimi preháňame. Skvelé jedlo nám zle padne, ak sa ho prejeme a dáme si ho veľa. Chutný a zdravý pohárik vína nás priotrávi, ak ich vypijeme dvadsať. No asi viete, čo chcem povedať. Pri zdravej miere hrania videohier, prichádzajú zdravé následky, tak ako so všetkým. Preto sa na hranie pozrime optimisticky a hlavne, podľa oficiálnych zistení.
ovladač ke hřw

Zvyšujú sebavedomie
To platí hlavne pre hry športového zamerania, alebo závodné typu Need for Speed. Videohry už dávno nehrávajú len očividní „šprti.“ Množstvo na prvý pohľad pravých chlapov, si rado zahrá NHL, FIFA, MMA, F1,… skrátka skvelú športovú akciu.
herní postavička
Zlepšujú sexuálny výkon
Presnejšie povedané, po hraní videohier je človek menej náchylný k predčasnej ejakulácii, dokáže ju mať pod kontrolou. Podľa výskumu muži, ktorí hrávajú tú hodinku denne, tento predčasný problém mávajú v zriedkavejších prípadoch. / Aj tak by ma zaujímalo, kto tie výskumy robí (: /
Znižujú závislosť
Možno aj od užívania drog, ale skôr mám na mysli závislosť na jedle, alkohole a cigaretách. Ak sa človek zahrá, myšlienky na maškrtenie, cigaretu, či pohárik idú bokom. No netreba to zasa preháňať. Jesť by mal človek pravidelne, no zbytočne nemaškrtiť. A práve tá hodinka u videohry nám pomôže, aby sme mysleli aj na niečo iné, než čokoládky, cigaretku, či bar.
oblíbený Minecraft
Náš stres upadá
Už som z viacerých zdrojov čítal, že na stres, nervy a dokonca depresiu, je videohra hádam najlepším liekom. Dokážeme sa pri nej „vybúriť“. Lepšie sa vybiť na virtuálnych postavách, ako naše nervy prenášať na nevinných ľudí. Ale nejde len o akčné hry. Poznáme aj množstvo zaujímavých stratégií, kedy rozmýšľame nad nimi a nestresujeme sa okolím. Skrátka videohry nás zaujmú a tým pádom rapídne klesá stres a po tej hodinke sa cítime lepšie. Sú potvrdené prípady, kedy človeka vyliečili aj z depresie!

Vitaj späť, SNES!


Konečne prichádza ďalšia herná konzola, ktorá má prívlastok retro. Ide o populárnu klasiku SNES, no tentokrát s prívlastkom MINI a mnohými vylepšeniami v podobe nových funkcií. Zvláštne, že táto asi najpopulárnejšia konzola zo začiatku deväťdesiatich rokov, prichádza na retro trh skoro ako posledná.
ovladač videohry

        Pre tých, ktorí netušia ani o pôvodnej konzole SNES, napíšem stručné info.

V osemdesiatich rokoch bývala nekonkurečne najobľúbenejšia. To vravíme o 8- bitovej ére a videohrách ako Mario Bros, Tetris, Contra,…

Píše sa začiatok deväťdesiatich rokov a konkurencia prichádza s konzolami, ktoré dokážu zvládnuť 16- bitové videohry. Teda je logickým krokom, že obľúbená NES sa vo svojej podstate nemení, prichádza však modernejší dizajn a hlavne schopnosť 16- bitové zobrazenia. A okrem toho sa pred názov pridá písmenko S. Konzola sa premenuje na výstižný názov SNES. To pridané Sko symbolizuje slovo Super. Teda ide o vylepšenie a zmodernizovanie už tak najpopulárnejšej konzoly. A veruže to má u ľudí veľký úspech. Skvelým ťahom bol fakt, že podstata originálneho NES sa nezmenila, tituly sú podobné, akurát nové pokračovania a tentokrát v 16- bitovej podobe. Pokračovania titulov ako Mario, Contra, Double Dragon. K veľkej časti týchto nasledujúcich titulov sa pridáva taktiež slovo Super, čo symbolizuje, že sa jedná o pokračovanie kompatibilné so SNES, 16- bitovou konzolou. Okrem pokračovania legendárnyhch titulov však nájdeme aj množstvo nových. Napríklad čo sa týka videohier od EA Sports- NHL, FIFA, tieto tituly ešte v dobe pôvodnej NES neboli, no na novú SNES sa už začali vyrábať.

stará videohra
Takže táto legenda je tu opäť, nečakajte však hry v podobe GTA 5. Ide o spomienku na 16- bitové obdobie. Ku konzole nemusíte dokupovať kazety, hry s veľkosťou cca 5 MB sú v konzole zabudované, uložené. Oproti deväťdesiatim rokom je novinkou akurát možnosť uloženia stavu v hre, teda netreba vám password. Môžeme si nastaviť i zobrazenie pomocou funkcie „frames“, ktorá upraví výzor obrazovky do tohto retro obdobia. A slovo MINI napovedá, že sa jedná o menšiu, praktickejšiu verziu.

Kompakt alebo zrkadlovka?


Niekedy je ťažké si vybrať medzi fotoaparátmi, k jedným Vás tiahne srdce, k druhým peňaženka. Ako si vybrať bez toho, aby ste si po čase nemuseli búchať hlavu o stenu? V prvom rade si musíte spísať jednotlivé plusy a mínusy týchto dvoch kategórií. Chcete si uchovať spomienky z dovolenky alebo oslavy? Chcete po čase si prezrieť, ako rástli vaše deti? Alebo chcete verne, presne a presvedčivo zachytiť každý jeden moment? Na tieto otázky si každý môže odpovedať svojsky, podľa svojho názoru a presvedčenia, no ja vám ukážem, podľa akých kritérií a ako si najlepšie vybrať.

foto
 
Kompakt:

            + ľahký, s malými rozmermi
                + vojde sa do akejkoľvek tašky, bez toho, aby zaberal miesto
                + jeden objektív, s ktorým odfotíte blízky strom, ale aj ďalekú loď
                + po páde sa mu zväčša nič nestane
                + dobré ostrenie videa
                + cenovo dostupný
            – oveľa menšia obrazová kvalita
                – nemožnosť vymeniť objektív (napr. makro)
                – veľký šum
                – dosť pomalý, šport s ním asi neodfotíte
                – malý snímač
                 – pomalšie ostrenie v režime fotografovania ako zrkadlovka
                – malá interná pamäť
                – aby sa kvalitou fotiek vyrovnal amatérskej zrkadlovke, zaplatíte viac ako 800€

fotoaparát
 
Zrkadlovka:

                + vysoká obrazová kvalita
                + možnosť meniť objektívy
                + záznam videa
                + vysoká rýchlosť, už najslabšie zrkadlovky odfotia cca 4 snímky za sekundu
                + vstavaný silný blesk+ možnosť pripojiť aj externý
                + cítite, že máte niečo v rukách, tak sa Vám až tak netrasú
                –  ťažšia s väčšími rozmermi
                – drahšie objektívy
                – po celodennom nosení na krku to dosť bolí
                – treba dávať pozor, lebo pri horšom páde je súca iba na „ šrotovisko“
                – pravidelné čistenie snímača a objektívov
 
Zrkadlovka má v sebe skrytý potenciál a preto nie je veľmi súca na dlhšie ležanie v skrini. Dúfam že si podľa týchto bodov budete môcť lepšie vybrať a potom byť šťastní z vydarených fotiek. Prajem Vám príjemné a hlavne dobré fotenie.

Ako teda vybrať ideálny smartfón?


Ponuka je pestrá a lákavá. No mali by sme hladieť na to, aký smartfón sa hodí hlavne pre nás. Či nám bohato stačí lacnejší typ alebo potrebujeme niečo viac. Zvážme teda obidva fakty, aby sme nezaplatili zbytočne veľa a na druhej strane, aby sme z kúpy neboli sklamaní.

iphone

Výkon
Ak hľadíme hlavne na výkon, musíme pozerať na parametre procesor a RAM, čiže operačnú pamäť. Na procesore je potrebné všimnúť si, spýtať sa, z koľkých jadier sa skladá. Malo by sa jednať minimálne o štvorjadrový. No na dnešnom trhu už smartfón so slabým výkonom asi ani nenájdeme. Ide skôr o to, či nám stačia aplikácie, na ktoré sme boli doteraz zvyknutí, alebo chceme ísť s dobou a myslieť do budúcna.

Na bežné aplikácie a hry v pohode stačí štvorjadrový procesor s výkonom cez 1 GB, a operačná pamäť tak 1 – 2 GB.  Smartfóny s takýmito parametrami budú stáť okolo 100 eúr.
No ak teda premýšľame do budúcna, mali by sme pouvažovať nad osemjadrovým procesorom a RAM 3GB. No musíme rátať s tým, že takýto tovar sa už pohybuje v hodnote okolo 300 eúr.

Pozor!
Mali sme možnosť všimnúť si, že tie najdrahšie modely dipsonovali operačným systémom Windows. Mohlo to byť super, na Windows sme už zvyknutí a jednalo by sa doslova o prenosný počítač. No tým, že tento operačný systém nepriniesol Microsoftu zisky, skôr naopak, tak sa z nových mobilných zariadení zťahuje preč a budúcnosť v tomto smere nemá. Preto sa teda vyhnime mobilnému zariadeniu s týmto operačným systémom.

mobil

Ideálne by to bolo spolahnúť sa na osvedčený Android či iOS. No cenovo bližšie sú určite zariadenia s OS Android. OS iOS je takisto na trhu a je osvedčený, no modely s týmto systémom stoja okolo 500 eúr a aj to mám na mysli tie lacnejšie. Takže sa dá povedať, že popularitu si získal Android a preto by bol aj najvhodnejšou voľbou. Pomocou aplikácie Google Play určite natrafíte na veľké množstvo zábavných a užitočných aplikácií, či hier.

Kúpme správne reproduktory


Práve tým, že je trh presýtený týmto tovarom, môže sa stať, že kúpime i nejaký ten nechcem povedať nepodarok, no tovar, ktorý sa zachvíľu pokazí, alebo má slabý výkon, či o ničom kvalitu zvuku. Výber máme, tak preto vyberme to správne práve pre nás.  Záleží však na tom, akým štýlom chcete hudbu počúvať.
Buď dávate prednosť pohodliu domova a veľkému, kvalitnému dizajnu, s čo najväčším výkonom, alebo sa radíte k druhému riadku.
Uprednostníte prenosné reproduktory, ktoré môžte so sebou zobrať kdekoľvek a byť stále obklopený hudbou.

reproduktor

Ak sa radíte k tej prvej skupine a hľadáte poriadne delo do vašej izby, odporúčam informovať sa o  túto repro sústavu, ktorú idem spomenúť.
AQ M23DAC
Jedná sa o vymakanú novinku od českého výrobcu AQ. U tejto repro sústavy treba spomenúť a vyzdvihnúť kvalitu výšky tónov a presne dávkované basy.
Takže z toho vyplýva, že sústava je vhodná skôr na počúvanie opery, popu, klasiky, či jazzu. Ak však máte vpláne počúvať drsnejšie štýly, kde ide o rýchle a hlasité basy, mali by ste pripojiť vhodný basový subwoofer, pretože táto sústava AQ M23DAC je skôr o presnom časovaní bás, čiže pri rýchlom basovom tempe to nebude presne to, čo očakávame. Ale pri štýloch s pomenším tembom bás je to ozaj skvelé a ideálne.

hudba

A teraz niečo pre tých, ktorí hľadajú niečo praktickejšie na cesty.
JBL FLIP 4
Ide o prenosný reproduktor z kategórie FLIP, ktorý má možnosť pripojenia pomocou bluetoothu. A teraz tá zaujímavá časť- je odolný voči vode. Čiže je ako stvorený na letné obdobie, kedy budeme chodiť pri kúpaliská, či jazerá so svojimi známymi a budeme chcieť spraviť skvelú párty. Pri plnom nabití batéria vydrží až 12 hodín. Na to, že sa JB FLIP 4 radí skôr k tým menším, prenosným modelom, disponuje kvalitných ozvučením a čistým zvukom. Ideálny do ruksaku a na párty, či cestovanie.

Novinka na cestách


Blíži sa čas, kedy väčšinu svojho voľného času budeme tráviť pri vode, či na cestách. Obľúbenou aktivitou býva cyklistika, preto sa pri vývoji elektroniky myslí i na túto tému. Máme možnosť preskúmať náš kraj, no tentokrát inovovanejším spôsobom. Na trh prichádza

globalizace

Haibike SDURO Hardnine 4
Ide o elektornický bickykel /e- bike/ vhodný i na horský, či lesný terén. E- bike disponuje asistenčným motorom, elektropohon sa dá nastaviť na minimálnu až maximálnu podporu jazdca. Takže ak eštelen vychádzame, odporúčam nastaviť na minimum a ak už po hodine začneme cítiť únavu, zaslúžene môžme zvoliť strednú, či maximálnu podporu a už si len bez námahy vyhutnáme našu jazdu. Ako prvé si na Haibiku všimneme jeho hrubý rám. To je určite super, pretože takýto rám i čosi vydrží, no ovládateľnosť pri zákrutách, alebo ak potrebujeme bike ručne preniesť, býva trochu problém. Tým, že je rám pevný, je i ťažký. Takže tento bicykel je určený pre dospelé osoby. Neviem si predstaviť, ako ho ovláda a prenáša dieťa.

•        Haibike SDURO používa elektromotor značky Yamaha PW, ktorý je neoceniteľný pri prudkom teréne. Motorček využíva funkciu Zero- Cadence System, ktorá, ako som už spomínal umožňuje nastavenie asistencie pre jazdca.
•        E -bike okrem iného disponuje i veľkým LED displejom, ktorý sa ovláda dotykom prsta. Tak ako tablet.
•        Jedná sa o model z roku 2017
•        Veľkosť kolies  je 29″, čiže vhodné pre vyšších jazdcov, rám je hrubý 27, 5″
•        Haibike používa prehadzovačku Shinamo Acera, ktorá nám dáva na výber až 9 rýchlostí

krajina

•        Hmotnosť bickykla je 21 kg a unesie 120 kg.
Určite sa jedná o skvelú novinku a budúcnosť cyklistiky, no zatiaľ nie je zrejme dostupná pre každého kvôli svojej vysokej cene 2200 eúr. No ak chcete odskúšať inovatívny a komfortný spôsob cyklistiky, tento elektro produkt vám to určite umožní a zažijete veľa skvelých zážitkov.

Počítač, alebo hracie konzoly?


Na výber máme možnosti, aké prezrádza nadpis môjho článku. Zvážime cenu a kvalitu. Osobne si myslím, že na hry je lacnejšia, aj šikovnejšia hracia konzola. Ale poďme si pre istotu spraviť rozbor. Vy možno budete iného názoru. Zvážme preto všetky dostupné možnosti. Vyberme si teda produkt, s ktorým budeme šťastní aj do budúcnosti.
počítačová hra
•        Rozdiel v cene však musíme zohľadniť aj s pohľadu kupovania hier. Lepšie hry na počítač dostaneme cca za 40 eúr, no taká istá hra však na konzolu stojí 60 eúr. V tomto smere ma napadá ďalší fakt. Na počítač si hru môžme stiahnuť aj zadarmo cez Torrent, kdežto na nové konzoly už nič také ako chip neexistuje. Na PS 4 a Xbox One nemáme inú možnosť, iba kupovať originálky. Napríklad včera som videl hru na Xbox One za 70 eúr. A to už je predsa trochu prehnané.

Takisto k hraniu potrebujeme aj obrazovku. Nový monitor stojí podstatne menej, ako nová TV. Ak chceme kúpiť napríklad PS 4 Pro, museli by sme si kúpiť aj novú TV, s rozlíšením 4k.  A to je určite vyššia suma, akú by sme dali za monitor. Ale na druhej strane, väčší obraz a nemusíme byť „nalepení“ na obrazovke. Môžme hrať s pohodlnej vzdialenosti. Avšak v konzole ako PS 4 Pro, alebo Xbox Scorpio už máme rozlíšenie 4k isté.

Pokiaľ však chceme 4k na počítači, musíme si dať pozor, akú grafickú kartu kupujeme. Samozrejme pôjde o tú najdrahšiu alternatívu. A to nie je všetko. Taksto musí byť 8 jadrový procesor šiestej generácie, aspoň 6 GB RAM, skrátka peniaze, peniaze, peniaze. Takýto počítač Vás vyjde pomaly 1000 eúr, kdežto napríklad konzola Xbox Scorpio bude stáť od novoty cca 750 eúr a cena časom určite prudko klesne.

Aj o polovicu, ako býva zvykom. V dnešnej dobe, ak si chceme na počítači zahrať novú multiplayer hru, musíme sa registrovať cez Steam a zasa zaplatiť. Konzola sa určite používa šikovnejšie a jednoduchšie. V tomto smere treba spomenúť, každý z nás to pozná, niektrorá hra sa nám nepodarí nainštalovať. S konzolu takýto problém nemáme.
informace na monitoru
•        Takže v skratke- ak chceme hrať nové hry na počítači, musíme investovať veľa peňazí na začiatku, musíme si dať pozor, aký hardvér obsahuje, hlavne akú grafickú kartu. Hry musíme dôsledne nainštalovať a následne sa registrovať cez steam. Konzola nás vyjde na začiatku lacnejšie, hry však o pár eúr viac. Avšak o hardvér, inštaláciu a podobné komplikované veci sa starať nemusíme. S konzolami máme istotu, že hru spustíme a bude šlapať na plný výkon. Výhodou je aj komfortnejšia vzdialenosť od obrazovky.