Dvojizbová garsónka, tak to je realita mnohých Slovákov. Z neznámeho dôvodu vnímame tento spôsob bývania ako niečo podradné. Zamysleli ste sa však niekedy nad tým, že i malý bytík s dvoma miestnosťami a kúpeľnou môže vyzerať veľmi dobre, moderne a esteticky? Ak nie, tak vedzte, že veru môže.
Biela fasáda panelákového domu s množstvom balkónov
Malý byt potrebuje zväčšiť. Aj to sa dá

V prvom rade by ste sa mali zamerať na optické zväčšenie priestoru. Určite ste už neraz počuli rady rôznych dizajnérov o tom, aké farby priestor zväčšia a ktoré naopak zmenšia. Áno, správne zvolenými farbami môžete dosiahnuť naozaj veľa. Farby však nie sú jedinou vecou, ktorá má vplyv na to, ako veľký vyzerá váš byt.
Veľmi dôležitým faktorom je aj dostatok svetla. Klasické priečky priestor prirodzene zmenšujú. Nie je ničím zvláštnym, že byt v dôsledku nich vyzerá stiesnene. Preto by ste sa mali snažiť interiér čo najviac otvoriť. Riešením sú posuvné sklenené dverea odhalené okná.

Prečo posuvné? Pretože tie vám ušetria ešte niekoľko metrov navyše. Prečo sklenené? Pretože sklo prirodzene presvetlí priestor vášho bytu. Ide teda o dokonalú kombináciu a riešenie do malých bytov ako sú povestné garsónky.

Čo myslíme pod pojmom „odhalené okná“? Nič komplikované, len to, že sa ich nesnažte zamaskovať záclonami či žalúziami. Hlavne počas dňa by mali byť úplne odkryté. Žalúzie alebo záclony zaťahujte naozaj iba na noc. Uvidíte, ako veľa toho vo svojom byte uvidíte.
Svetlý interiér s veľkými oknami a množstvom svetla
Nezabudnime na farby

Niečo so právnych farbách sme už načrtli. Teraz sa na to pozrime bližšie. Ani táto oblasť zväčšovania bytu nie je náročná. Snažte sa používať skôr svetlé farby. Platí to ako o stenách, tak i o nábytku, doplnkoch a kobercoch či podlahách.
V tmavších farbách by mala byť ladená maximálne jedna stena v miestnosti alebo niekoľko menej výrazných doplnkov. Tmavé farby priestor zbytočne zmenšujú a dodávajú mu pochmúrnu atmosféru, aj keď to niekedy na prvý pohľad tak nemusí vyzerať.

Published by lomi.sk