Na svete už existuje toľko športov, že je ich ťažké všetky spočítať, nie to sa ich ešte naučiť. Jednou veľmi špecifickou kategóriou sú extrémne športy. Tieto športy si vyžadujú maximálne sústredenie a stovky hodín trénovania než ich môžete začať vykonávať čo i len na tej najamatérskejšej úrovni. Ide napríklad o športy vykonávané vo vysokej nadmorskej výške, hlboko pod hladinou, v extrémnych teplotách, športy s divými zvieratami alebo športy s vykonávaním extrémnej fyzickej záťaže.

činky

Jedným zo športov, kde sa ľudia snažia prekonávať najmä hranice svojho fyzického tela, je powerlifting, alebo inak nazývaný aj silový trojboj. Ide o súťaž v ktorej máte za úlohu popasovať sa s čo najväčšími váhami naloženými na činke. Súťaží sa v troch disciplínach a to tlak na lavičke, drep s činkou a mrtvý ťah.
Prečo je to extrémny šport ? Pretože to, koľko si „naložíte“ závisí len na vás. Ak nesprávne odhadnete svoje vlastné sily, veľmi ľahko sa môže stať, že vás činka zavalí, zlomí vám rebrá, prípadne môže spadnúť na krk a následky môžu byť ešte horšie. Pri drepe s činkou môžete zvoliť zlý uhol drepu a vykĺbite si tú najnepríjemnejšiu časť tela aká sa dá vykĺbiť.

posilovna

Koleno. Pri mrtvom ťahu si naložíte toľko že vás v chrbte „sekne“ tak, že to už neodseknete. K tomu si pripočítajte svalové kŕče, do krvi dorezanú kožu od špeciálnych ochranných dresov, popraskané cievky v očiach, námahu na chrupavky, krvácanie z nosa, vracanie a tak ďalej.

síla

Prečo to teda ľudia robia ?
Extrémne športy sú totiž niečím výnimočné. Nesnažíte sa v nich poraziť iných súperov, kde na to, aby ste vyhrali, potrebujete byť len o niečo lepší ako súper. Každá činka naložená na stojane a čakajúca na svojho majiteľa, prestavuje výzvu, ktorú si sám športovec – vyzývateľ vybral. Činka zosobňuje samého športovca z minulosti. Tým že športovec činku zdolá, zdolá aj svoje minulé JA a posunie svoje fyzické hranice zas o čosi ďalej. Extrémne športy pokúšajú vaše vlastné hranice. Vyhráte až vtedy, ak porazíte samého seba a to je najväčšia motivácia ktorá niekedy núti ľudí dať do stávky aj vlastné zdravie.

Published by lomi.sk