Vedci, z oblasti kozmonautiky údajne prišli k zisteniu, že človek v priestore bez rastlín je vystavený ako fyzickému tak i psychickému tlaku a teda jeho výkonnosť upadá pre neviditeľné výpary v ovzduší. Isté črepníkové rastliny sú lacným a efektívnym likvidátorom toxických zlúčenín a dokážu slúžiť ako prirodzená práčka vzduchu.
smrkový les 
Istá štúdia hovorí o prijímaní nových technológií, zatepľovaní domov atď v snahe zamedziť úniku tepla preto aby sme si v konečnom dôsledku vytvorili vlastnú plynovú komoru. V skutočnosti by sme však mali dovoliť prírode vstup do nášho príbytku. Táto literatúra odporúča 6 rastlín do jednej obývacej izby, ktoré by mohli fungovať ako malé čistiace továrne. Svojimi listami dokážu pohltiť, prefiltrovať a odviesť čiastočky chemikálií ku koreňom do pôdy. Rastliny dokážu vnútro stavieb osviežiť, zbaviť ho formaldehydu, benzénu, oxidu uhoľnatého a mnohých ďalších škodlivín. Rastliny majú schopnosť tieto chemické látky zmeniť na neškodné zlúčeniny a vytvoriť tak príjemný domov ideálny na život i prácu.
 
Jedy dokáže požierať brečtan popínavý, aglaonema, určité druhy dracénií, svokrin jazyk či aj palma Areka.
 
Rastliny oživujú priestor a zároveň aj liečia. Dnes však dokážu mať isté zdravotné účinky aj črepníky, niektoré najmodernejšie udržujú dokonca aj stabilnú vlhkosť v byte, filtrujú vzduch atď. Väčšine izbových rastlín sa darí v samozavlažovacích kvetináčoch. V zimnom období je však potrebné dbať na to, aby neboli umiestnené v chladných zónach bytu ako na zemi a v prievane. Podstatným faktorom je aj dostatok svetla.
 jezero s květy
Dosiaľ nevyužitý spodný objem vnútorných častí hlbších nádob použili výrobcovia na umiestnenie tzv. elektrického zvlhčovača, ktorý plní aj úlohu filtračnej jednotky. Črepník teda jednoducho nasáva vzduch a vyrába vodnú paru. Taktiež absorbuje rôzne škodlivé látky z ovzdušia.

Published by lomi.sk