Vedúci záchrannej misie poďakoval pánovi Muskovi za jeho ponuku. Povedal však, že podstavec sa nedá použiť. "Zariadenie, ktoré priniesli, aby nám pomohlo, nie je pri našej misii praktické," vysvetlil Narongsak Osotthanakorn.
"Aj keď ich vybavenie je technologicky sofistikované, nezodpovedá našej misii ísť do jaskyne." Thajské Navy Seals následne oznámilo, že všetci 12 chlapcov a ich tréner boli bezpečne vyvedení.

rybolov

Pán Musk od začiatku tweeted e-mail od Richarda Stantona – jedného z dvoch britských expertov v jaskyniach, ktorí sa zaviazali pred záchranou – a ktorá naliehala vedúceho podniku, aby čo najrýchlejšie vybudoval kapsulu. Pán Musk najprv navrhol, aby mohol pomôcť zachrániť chytené deti a ich futbalový tréner 4. júla v reakcii na návrh používateľa Twitteru, že by mohol pomôcť pri úsilí v jaskyniach Tham Luang v Chiang Rai.

O dva dni neskôr potvrdil pán Musk, že posiela inžinierov z SpaceXu a jeho nudnej spoločnosti – ktorá sa špecializuje na vŕtanie – do Thajska.
Nasledoval niekoľko príspevkov, ktoré špekulovali o možných technických riešeniach problému. Patrí sem návrh na vzduchovú trubičku, ktorá by mohla byť nafukovaná "vzduchom ako skákací hrad", ktorý navrhol, aby mohol prerušiť párty na slobodu.

Pán Musk sa nakoniec rozhodol premeniť časť jednej z rakiet Falconu SpaceX na "ponorku veľkosti dieťaťa" a on zverejnil videá o svojich testoch online.
Pri otázke, či plavidlo riskovalo zablokovanie tesnej časti tunelového systému, odpovedal, že jeho inžinieri postavili nafukovateľnú repliku plavidla, ktorá by mohla byť použitá na overenie, že sa to nestane.

Dodal, že bola postavená aj menšia verzia. "Na základe rozsiahleho prehľadávania videí a diskusií s niekoľkými potápačmi, ktorí vedia cestu, SpaceX engineering je absolútne istý, že mini-sub môže robiť celú cestu a ukázať kedykoľvek," uviedol.

ponorka

Napriek tomu, že plavidlo nebolo potrebné, pán Musk povedal, že opustil mini-sub s thajskými orgánmi "v prípade, že by to mohlo byť užitočné v budúcnosti". Miliardár má formu s vytváraním pútavých humanitárnych činov. Minulý rok ho poďakoval guvernérovi mesta Puerto Rico za zriadenie solárneho panelu a batériového systému, ktorý poskytoval energiu do detskej nemocnice v San Juane po tom, ako bol zasiahnutý hurikánom.
Ale zatiaľ čo jeho najnovší zásah získal chválu od niektorých, iní spochybnili jeho motiváciu a navrhli, že by mohol byť dokonca aj rozptýlenie.

Published by lomi.sk