Prečo Muskov plán na záchranu thajských futbalistov nebol využitý?

Vedúci záchrannej misie poďakoval pánovi Muskovi za jeho ponuku. Povedal však, že podstavec sa nedá použiť. "Zariadenie, ktoré priniesli, aby nám pomohlo, nie je pri našej misii praktické," vysvetlil Narongsak Osotthanakorn.
"Aj keď ich vybavenie je technologicky sofistikované, nezodpovedá našej misii ísť do jaskyne." Thajské Navy Seals následne oznámilo, že všetci 12 chlapcov a ich tréner boli bezpečne vyvedení.

rybolov

Pán Musk od začiatku tweeted e-mail od Richarda Stantona – jedného z dvoch britských expertov v jaskyniach, ktorí sa zaviazali pred záchranou – a ktorá naliehala vedúceho podniku, aby čo najrýchlejšie vybudoval kapsulu. Pán Musk najprv navrhol, aby mohol pomôcť zachrániť chytené deti a ich futbalový tréner 4. júla v reakcii na návrh používateľa Twitteru, že by mohol pomôcť pri úsilí v jaskyniach Tham Luang v Chiang Rai.

O dva dni neskôr potvrdil pán Musk, že posiela inžinierov z SpaceXu a jeho nudnej spoločnosti – ktorá sa špecializuje na vŕtanie – do Thajska.
Nasledoval niekoľko príspevkov, ktoré špekulovali o možných technických riešeniach problému. Patrí sem návrh na vzduchovú trubičku, ktorá by mohla byť nafukovaná "vzduchom ako skákací hrad", ktorý navrhol, aby mohol prerušiť párty na slobodu.

Pán Musk sa nakoniec rozhodol premeniť časť jednej z rakiet Falconu SpaceX na "ponorku veľkosti dieťaťa" a on zverejnil videá o svojich testoch online.
Pri otázke, či plavidlo riskovalo zablokovanie tesnej časti tunelového systému, odpovedal, že jeho inžinieri postavili nafukovateľnú repliku plavidla, ktorá by mohla byť použitá na overenie, že sa to nestane.

Dodal, že bola postavená aj menšia verzia. "Na základe rozsiahleho prehľadávania videí a diskusií s niekoľkými potápačmi, ktorí vedia cestu, SpaceX engineering je absolútne istý, že mini-sub môže robiť celú cestu a ukázať kedykoľvek," uviedol.

ponorka

Napriek tomu, že plavidlo nebolo potrebné, pán Musk povedal, že opustil mini-sub s thajskými orgánmi "v prípade, že by to mohlo byť užitočné v budúcnosti". Miliardár má formu s vytváraním pútavých humanitárnych činov. Minulý rok ho poďakoval guvernérovi mesta Puerto Rico za zriadenie solárneho panelu a batériového systému, ktorý poskytoval energiu do detskej nemocnice v San Juane po tom, ako bol zasiahnutý hurikánom.
Ale zatiaľ čo jeho najnovší zásah získal chválu od niektorých, iní spochybnili jeho motiváciu a navrhli, že by mohol byť dokonca aj rozptýlenie.

Bezrámikovosť a výkon v jednom ?


Tento smartphon nám ponúka všetky tri vlastnosti v jednom . Pôjde o smartphon bez rámiku, výkonom a lacnou cenou. Poďme sa ale na neho bližšie  pozrieť čo nám tento smartphon  ponuka. Tento smartphon nám pripomína podobnosť ako ma Galaxií S8 od Samsungu. HomTom nám síce neponúka výkon ako majú vlajkové lode no nie je až tak na zahodenie. Smartphon má 5,7 palcový bez rámikový displej  s rozlíšením  1440×720 bodov a pomerom strán 18:9. Jeho telo bude tvoriť sklenená konštrukcia , ktorá je na konci spojená s plastovým rámom .
laptop a iphone

 
·         Pod kapotou nájdeme 8-jadrový procesor MediaTek MT6750T, ktorý v tomto prípade beží na takte 1,5GHz a k tomu disponuje 4 GB operačnej pamäte RAM a 64 Giga úložného priestoru ( reálne dostupných 58 Giga ) ktorý postačí na všetky hry , aplikácie , súbory , či hudbu. Ale ak by Vám ani táto pamäť nestačila môžete ju rozšíriť pomocou pamäťovej karty microSD vás do 128 Giga. HomTom určite nesklame ani výkonom batérie. Tá má kapacitu 3400mAh a vydrží vám po celý deň. Na zadnej strane smartphonu nájdeme aj dvojicu fotoaparátov ktorý jeden má 16 megapixelov a k tomu mu dopomáha druhý 5 megapixlový fotoaparát. Na prednej strane nájdeme výkony selfie foťák s výkonom 13 – tými megapixelmi. Obi dva fotoaparáty majú automatické zaostrovanie , clonu a či úpravu fotografií.
 káva a práce
·         K rýchlemu odomknutie smartphonu , či na návrat na hlavnú domovskú obrazovku Vám dopomôže čítačka odtlačkov ktorá sa nachádza na zadnej strane pod fotoaparátom . Tento smartphon sa v aktuálnej zľave predáva za 132,99 eur a jeho oficiálna cena je 159,99 eur
 
·         Tak čo zaujal Vás tento smartphon ? Za túto cenu v zľave ale aj v plnej cene dostanete naozaj pekný , bez rámikový smartphon , ktorý nám ponúka výkon , kvalitný fotoaparát , a batériu na jedno nabitie z výdržou po celý deň(Obrázky sú ilustračné ) Miki .

Výkonný počítač za pár stoviek


V dnešnej dobe výkonný počítač ta pár stoviek nekúpite. Avšak chcete mať poriadnu počítač , poradíme Vám aké súčiastky môžeme použiť aby ste poskladali počítač , ktoré je naozajstné nedupané  delo.

Dôležité je aby mal počítač  dobrú grafickou kartu , procesor , a operačnú pamäť a nič viac nepotrebujete. Ak dáte niektoré s týchto veci slabšiu , výkon počítača sa rapídne zníži a už ho nemôžete nazvať výkonným počítačom.

Kvalitný AMD procesor A10 x4 stojí 85 eur , no ak by ste chceli ešte väčší výkon kúpte si štvôr jadrový procesor  stavanou  grafikou .
vnitřek počítače

Na operačnej pamäti sa zakladá celý systém počítača . Hovorí sa , čím lepši , tým lepšie pre Vás . Pamäť Kingston zo 2×4 GB by Vám mala úplne postačiť na spustenie akejkoľvek hernej novinky . Cena pamäte je 72 eur .

500 Gb harddisk na nainštalovanie programov , hier , videí , filmov a hudby Vám úplne postačí. Avšak máte v počítače viac súborov a nechcete ich mazať môžete si zakúpiť väčší harddisk , napríklad aj 2 TB . Cena Pol terajbajtového harddisku  sa pohybuje okolo 45 eur.
detail klávesnice

Aby Vám počítač šliapal potrebujete zdroj , bez ktorého počítač nespustite. Zdroj môžete použiť  akýkoľvek  Vám v obchode alebo hoci kde poradia. Pozor ale , nikdy nekupujte zdroj s väčším napätím . Mohlo by Vám to odpáliť sčiastky .
PC ilustrace

Aby všetko právne fungovalo , a aby ste vlastne zapli celý počítač a dostali sa do operačného systému musíte mať základnú dosku. Doska od Asusu má viac slotov na pripojenie grafickej pamäte , a ak budúcnosti budete chcieť nie je problém ešte nejakú pridať. Cena dosky sa pohybuje okolo Asus 43 eur. No aby ste nemali len holý počítač bez ničoho , budete potrebovať ešte plášť teda skrinku . Skrinka môže byť akákoľvek , no ak chcete nejakú lacnejšiu zakúpite ju do 20 eur. Celková suma alebo teda finálna  suma poskladaného počítača je 313 eur.

Aj o smartphon sa musíme starať


Dobre nie je to žiadne zvieratko ktoré potrebuje opateru každý deň. Ale raz za čas neuškodí keď si vo svojom smartphone urobíte poriadok. Pomôže to k lepšiemu fungovaniu , a nezasekávaniu pri hraní hraní hier , prezeraní videí , alebo klasickom surfovaní na Facebooku.
mobil a tablet

Poriadok  na hlavnej obrazovke

Možno si poviete veď na čo , nemám tam toľko aplikácii ktoré má všade. Práve naopak , čistý Android na smartphone obsahuje viac ako sto aplikácii , a máte ich všade. Preto je dobre ak si ich zoradíte , a dáte si ich tak aby ste ich všetky našli. Prípadne si môžete z Google Play stihnúť aplikáciu na menu ,  tam už máte všetky aplikácie pekne po hromade , uložene podľa abecedy alebo posledného použitia.0

Najväčším problémom všetkých používateľov smartphonou je výdrž batérie. Prvé čo by som odporučil je aby ste znížili jas na obrazovke . Pravé toto Vám zožerie  viac batérie . Ďalšia rada pre všetkých sú mobilné dáta . Ak ste neustále pripojený ha dátach , a presnejšie na 4G internete presuňte kartu na 3G . 4g internet zožerie viac batérie , keďže sa cez túto technológiu pripájate častejšie.

Urobte si zálohu svojich súborov. Je to hlavne s toho dôvodu že ak by sa s Vašim smartphonom niečo stalo , budete vedieť že Vaše súbory sú bezpečne zálohované a jednoducho ich nájdete.
mobilní láska

Ak častejšie kontrolujete svoje email mali by ste vyskúšať iné aplikácie prepojené z Vašim  emailom. Pretože aj časte pozeranie emailov môže spôsobiť rýchli úbytok batérie.

Pokiaľ je možnosť vymieňajte staré súčiastky za nové. Najčastejšie sčiastky ktoré sa menia je rozbití displej alebo už dosluhujúca batéria . Dosť často sa kazí aj konektor na nabíjanie , preto ak lakšie pripájate nabíjačku do zariadenia , znamená to že kolík teda konektor je poškodený a už nedrží na svojom mieste. Výmena novej nabíjačky nepomôže , skôr by ste mali porozmýšľať či nevymeníte samotný konektor nabíjania. Táto výmena by Vás stála do 20 eur v servise.

Neznáma NFC technológia


Má Váš smartphon NFC technológiu a neviete na čo slúži a ako sa používa ? Túto technológiu sa oplatí využívať , pretože má množstvo výhod.
Čo to teda NFC je ?
Prvom rade je to mobilná peňaženka na platbu. Ale pozor to nie je všetko , má aj viac využití. Je to malá pamäťová jednotka do ktorej posielate príkazy a vďaka NFC nálepky  Vám uľahčí živor.
signál wi-fi
NFC má všestranné využitie :
Dokáže odoslať príkaz na prehrávanie hudby cez mobilu do bluethood reproduktoru, bez toho aby ste sa dotkli smartphonu.
V aute – nalepte si nálepku NFC blízko miesta, kam si ukladáte telefón v aute. Pri priložení si nastavte zapnutie technológie Bluetooth a spárovanie s bluetoothovým rádiom v aute a spustenie navigácie do práce. Ak si ako navigáciu nastavíte Waze, budete mať na jeden dotyk automaticky spustenú navigáciu aj s aktuálne platnými obchádzkami a obmedzeniami.
Môžete pripojiť svojho hosťa do Wifi bez toho aby ste mu prezradili heslo. NFC Wifi WRITE si zapíše prístupové údaje na pripojenie na internet , a stačí ak si Váš hosť priloží smartphon ku NFC nálepky a bude okamžite pripojený.
Cez NFC si môžete zapnúť svoj počítač alebo notebook na diaľku vďaka technológii aplikácii Tasker. 7
iphone na stole

Vďaka NFC nálepke ktorú si môžete prilepiť aj na kľúčenku môžete šetriť svoju batériu. Stačí ak priložíte smartphon ku nálepke a okamžite sa Vám vypnú dáta , podsvietenie displeja , zvuky a ušetrite si tak batériu.
Vytvoríte hotspot – bez toho, aby ste sa dotkli displeja. Ak často cestujete vlakom či autobusom, môžete mať v batohu prívesok s nastavením funkcie hotspotu.
Zapnite/vypnite osvetlenie v dome – trocha technicky zdatnejší používatelia si môžu urobiť kombináciu pre svetlá Philips ovládané na diaľku. Návod nájdete po naskenovaní QR kódu.
Samotné nálepky si môžete zakúpiť v rôznych e-shopoch alebo predajňami so smartphoni za pár eur. Túto investíciu neoľutujete , ale Vás poteší.

Nižšie parametre skvelá cena


>         Už niekoľko mesiacov nám Nokia prináša smartphoni ktoré zaujmú nadšencov tejto značky. Avšak tento krát sa Nokia nemá čím chváliť. Ponúka nám lacnejší smartphon z nižšími parametrami. Toto sú zatiaľ jeho základného parametre.
 

nokia
 
·         Tento smartphon dostáva dizajn ktorý si naozaj zaslúži. Bude mať pekné spracovanie a celokovový dizajn teda bude mať odolnú konštrukciu ktorá Vás naozaj prekvapí. O najlepšie spracovanie sa postará aj 5 palcový displej ktorý bude chrániť technológia Gorilla Glass 3,
 
»          dvojdňovú výdrž sa postará batéria s kapacitou 4100 mAh na jedno nabitie. Nebude chýbať ani fotoaparát ktorý zadný má kapacitu 8 Mpx s automatickým zaostrovaním a rozpoznaním scény. Predná kamera ostáva ako  z piatimi megapixelmi , a bude slúžiť na klasické selfie fotky a video hovor. Len márne  by ste hľadali v tomto smartphone akékoľvek nadstavby či predinštalované aplikácie. pôjde o čistý Android 7.0 ktorý sa bude dať aktualizovať na vyššiu verziu a to na Android 8.0 Oreo a taktiež nebudú chýbať ani bezpečnostné aktualizácie ktoré nájdeme všetkých novších zaradeniach od Nokie.
 
·         Pod kapotou Nokie 2 nájdeme e čip Qualcomm Snapdragon 212 s operačnou pamäťou rám 1Gb  a vnútenou pamäťou 8 Gb a z tejto pamäte využijete len polovicu. Na druhej strane je je operačná pamäť doplnená o pamäť z MicroSD až do 128 Giga. Cena tohto smartphonu sa bude pohybovať okolo 100 eur , no zatiaľ nie je známe , no môže to byť už v predaji počas viničných sviatkov alebo niekedy v budúcom roku. Kedy príde na náš trh. Zatiaľ je však známe že sa bude predávať v farebných kombináciách a to Pewter/Black, Pewter/White a Copper/Black.

mobil
 
·         Na úplný záver len skonštatujem že pôjde o klasický smartphon nižšej strednej triedy  z lacnou cenovou kategóriou. Ak by niekto hľadal lacnejší smartphon , môže si vybrať práve tento. No po výkonnej stránke nebude vhodný na hranie hier , ale len na klasické prezeranie stránok na internete a chatovanie cez sociálne siete. 

Honor 6A pre začiatočníkov

Ako už možno viete smartphon Honor patrí pod samotné krídla Huawei-u. To by malo ale znamenať že nám Honor môže ponúkne niečo viac, za skvelú cenu. Avšak nie je to celkom tak. Poďme si ho ale predstaviť.


Honor 6A bude pracovať na operačnom systéme 7.0 s nadstavbou EMUI 5.1 a celú prevácku zariadenia zabezpečuje chipset Qualcomm Snapdragon 430,, osem jadrový procesor z 1,4 Ghz, a grafickým procesom Adreno 505. Smartphon má rozmery 144 x 71 x 8,4 a overenú hmotnosť 141 gramov a 5 palcový IPS displej z rozlíšením 720 x 1280 b.

mobil

Ani fotoaparát nijak zvlášť nevyniká. Ten obsahuje 13 megapixelov s rozlíšením 4:3 s podporov led blesku, clony f/2.2 a video nahráva vo FullHD v 30-tých FPS. Predný fotoaparát má 5 megapixelov s rozlíšením 4:3 a tiež nahráva videa vo FullHD rozlíšení v 30-tých FPS a clona f/2.2.


Smartphon ponúkne 16 gigovú pamäť, ale reálne dostupnej pamäte je iba 8 Gb, operačná pamäť rám má Gb a pamäť si môžete rozšíriť pomocou pamäťovej karty až do 128 Gb. Ani v tomto smartphone nesmie chýbať lokálny prenos dát na pripojenie na internet, čiže je dostupná 2G, 3G A 4G / LTL sieť.

lokálny prenos dát sa postará technológia Bluethood, na bezdrôtové pripojenie Wifi,, nabíjanie ešte starým konektorom microUSB, GPS, Fm rádio, informačná dióda na prichádzajúce notifikácie, a samozrejmosťou nebude ani audioJack.

Je veľkou škodou že smartphon nepodporuje zvýšenú odolnosť voči vode, a ani čítačku otáčkou, ale tých nedostatkov má viac. Na smartphone chýba aj NFC, infraport, stereo reproduktory, chýba ja rýchle nabíjanie čí bezdrôtové nabíjanie, a na rádiu funkcia RDS.

smartphone

Na tomto smartphone určite nájdeme veľa chýb teda funkcii ktoré nepodporuje, ale za to má cenu, ktorú sa oplatí tento smartphon kúpiť. Cena je okolo 150 eur, a skôr by som povedal že je vhodnejší pre tých ktorý nevedia ešte pracovať zo smartphoni, a na začiatok je veľmi dobrý. Čo nám ale ponúkne je 13 mpx fotoaparát a batériu ktorá ma kapacitu 3020 Mha,Čo by Vám malo stačiť na celý deň.

Rady, tipy, návody, triky


Nemusí sa jednať zásadne len o odstraňovanie  a opravovanie chýb. Existuje mnoho typov a príležitostí, ako svoju prácu na počítači spríjemniť, zjednodušiť, či dokonca zdokonaliť. Môžme si kúpiť i ten najdrahší počítač, no pokiaľ nás nebude zaujímať vyhľadávanie softvéru, inštalácia, aktualizácie a podobné veci, tak odmietne pracovať tak, ako by sme si od neho predstavovali.

windows

No teraz trošku na inú, no podobnú tému. Ak zbadáme v predajni nový typ notebooku, či počítača a máme naň prostriedky, veľa ľudí Vám z osobnej skúsenosti potvrdí, že v tomto prípade sa čakať neoplatí, pretože technika tohto typu sa z predajní vytráca okamžite, vďaka početnému záujmu.

Je tu takisto možnosť zostaviť si PC zostavu sám. Táto varianta bývala populárna pred desiatimi rokmi. No dnes kúpime skvelý počítač za cenu, ktorú by sme niekedy vrazili do súčiastok a samotnej konštrukcii a inštalácii. Samotné skrinky disponujú novými a výkonnými súčiastkami za cenu, ktorú si môžme dovoliť. Teda v porovnaní s cenou, ktorú by sme do zostavovania PC vrazili niekedy. Ale to záleží i od toho, o aké súčiastky máme záujem, aký pístup k nim máme, za akú cenu ich máme možnosť zohnať a nakoniec to najpodstatnejšie- či si do montovania a inštalácie trúfame ísť sami.

pozadí

Pokiaľ vlastníme notebook, tak sme si všimli, že tlačítka F1, F2,.. majú inú funkciu ako na osobnom počítači. Tieto tlačítka F1- F12 niekedy potrebujeme. Preto notebooku disponujú na dolnej strane klávesou FN, ktorou prepíname funkciu vyššie zmienených kláves F1- F12.

Ak sa nám zdá, že je náš počítač z týždňa na týždeň pomalší, uistime sa, či nemáme zaplnenú pracovnú plochu so súbormi. Pracovná plocha totiž slúži len na odkazy a príliš súbor na nej má na svedomí spomalenie. Takisto pre istou zapnime antivírus a nechajme si skontrolovať pevný disk, či nás nespomaľujú vírusy.

myšlenka

Ak stlačíme Ctrl + Alt+ Del a vyberieme možnosť správca úloh, dostaneme sa do zaujímavého okienka, v ktorom sa nám zobrazí, aké úlohy má momentálne počítač spustené a aký výkon na jednotlivé úlohy využíva RAM a procesor. Máme možnsoť to ovplyvniť a regulovať, čím urýchlime výkon softvéru, hry, ktorá nám ide pomaly.

Náhrada wi- fi pripojenia


Áno, celkom vážne sa uvažuje o vytvorení ďalšej podoby siete a pripojenia on- line. V blízkej budúcnosti by sieť wi- fi malo nahradiť bezdrôtové pripojenie, fungujúce pomocu infračervéno svetla. Tento nápad sa zrodil hlavne kvôli tomu, že sieť wi- fi v budovách spotrebuváva čoraz viac dát, čo speje k pohlteniu tejto wi- fi siete.
symbol pro wifi

Pripojenie nám teda budú poskytovať vysielače, ktoré sa v budovách jednoducho nainštalujú a tieto vysielače budú schopné zachytiť infračervené žiarenie a pomocu takzvaného vlákna ho zmenia na bezdrôtovú sieť, ktorú budeme môcť využívať na pripojenie k netu.
•         Vysielač zachycuje bezpečné dĺžky infračerveného žiarenia, čiže sa nemusíme báť vedľajších, negatívnych následkov na našom zdraví.
•         Vysielač rozozná každé jedno pripojenie, čiže ak sa v budove pripojí napríklad 100 ľudí k sieti, na každé pripojenie sa vysielač zameria extra a rozpozná ho.
•         Systém bude schopný využiť infračervené žiarenie, ktoré má asi 100 krát vyššiu frekvenciu, akú mala sieť wi-fi.
•         Ak stojíte, teraz si radšej sadnite. Vedci testovali toto nové pripojenie a namerali rýchlosť 42 GB za sekudu, vo vzdialenosti 2, 5 metra. Tak tomu hovorím rýchlosť!  Pokiaľ je to pravda, čo si myslím, že je, tak sa určite máme na čo tešiť. Našu spoločnosť to opäť posunie o kus vpred. Zoberme si, že teraz sme zvyknutí na rýchlosť siete 250 MB za sekundu, možno 300 MB za sekundu. To je neporovnateľný rozdiel.
•         S daným projektom to vedci myslia vážne, no ešte stále sa zdokonaľuje. K verejnosti sa táto novinka dostane minimálne za 5 rokov. Prvé zariadenia kompatibilné s týmto pripojením budú monitory, notebooky a tablety.
tváře internetu
Ja osobne sa na túto novinku veľmi teším. Na rýchlosť 42 GB za sekundu nie sme ešte ani zďaleka pripravení. Našu a budúcu generácu to zasa posunie o veľkú krok vpred. Práca, zábava, bude opäť komfortnejšia a zábavnejšia, takisto ako hľadanie informácií a komunikácia s ľuďmi.

Kybernetické šikanovanie = kyberšikanovanie

Šikanovanie ako také je v súčasnosti nie veľmi riešeným problémom. Minimálne jej nie je venovaná dostatočná pozornosť. Kybernetické šikanovanie ako súčasť šikanovania je veľmi ťažko riešiteľná vzhľadom na to, že páchateľ je anonymný a šikanuje prostredníctvom internetu, ktorý je často nebezpečný. Kyberšikanovanie je teda šikanovanie, ktoré sa odohráva vo virtuálnom svete. Agresor zámerne niekomu ubližuje po psychickej stránke a je to pre neho jednoduchšie lebo sa nemusí svojej obeti pozerať z očí do očí. Neuvedomuje si tak ako vážne je jeho konanie a tiež nevníma emócie obete. Šikanovaný môže túto formu šikany vnímať dokonca horšie ako šikanu napríklad na ulici. Nemá kam ujsť a nedokáže sa pred ňou skryť. Agresor sa k svojej obeti dostane hocikedy a na hocakom mieste či už prostredníctvom mobilného telefónu či internetu.

kyberšikana

Čo všetko možno označiť ako kyberšikanu?

Urážky či nadávky na sociálnych sieťach často prehliadame alebo považujeme v dnešnej dobe za bežné. Ak vás však niekto uráža a ponižuje či už prostredníctvom komentárov pod vašou fotografiou na sociálnej sieti alebo prostredníctvom súkromných správ či mailov, zaraďuje sa to k internetovému šikanovaniu. Preto je potrebné to neprehliadať.

Zverejňovanie fotografií či videí súvisiacich s vašou osobou sú rovnako tak kyberšikanou. V prípade, že niekto zverejňuje vaše osobné fotky na sociálnych sieťach alebo ich upravuje a následne zavesí na sociálnu sieť, rozhodne je to brané ako kybernetická šikana. Podobne to funguje s videami, ktorých cieľom je napríklad zosmiešniť vás.

Krádež identity je jednou z častých foriem kyberšikanovania. Ide o to, že agresor sa nejakým spôsobom dostane k osobným údajom obete a následne pácha na internete zlo pod jej menom. Vytvára falošné profily, prostredníctvom ktorých z obete robí niekoho iného, zlého a zároveň obeť zosmiešňuje. Pod jej menom taktiež ubližuje iným, uráža ich a obťažuje. A práve pre toto je potrebné si dávať pozor čo o sebe na internete prezradíme.

V dôsledku môže mať kybernetické šikanovanie veľmi negatívne dopady na obeť. Tá sa stáva izolovanejšou, môže trpieť depresiami, neustálym strach alebo sa môže hanbiť. Žiaci začnú zanedbávať školskú dochádzku a zhorší sa im prospech. Sebavedomie šikanovaného je narušené a postupne sa znižuje. Napokon to môže viesť až k sebapoškodzovaniu či dokonca samovraždám.

zoufalost

Buďme preto na internete obozretní a opatrní. Nedržme svoje deti úplne nakrátko, ale zaujímajme sa o to, čo na internete robia a s kým sú v kontakte. Vyhneme sa tak možným problémom.