Datľovník patrí medzi palmy, spomedzi ktorých je najmenej náročný na pestovanie. Ak mu poskytnete vhodné podmienky a dostatočne veľkú nádobu, aj v bytových podmienkach dokáže dorásť do niekoľko metrovej výšky, maximálne však do šiestich metrov. Vo svojej domovine, teda na Kanárskych ostrovoch, je považovaný za úplne bežný strom, ktorý nájdete v parkoch, mestách, ale i popri cestách, podobne ako jablone u nás na Slovensku. Tu dorastá až do výšky dvadsať metrov, niekedy aj viac. Ak by ste sa vybrali na dovolenku, pokojne si nazbierajte niekoľko semien, ktoré nájdete všade naokolo stromov. Ak ich doma posadíte, môžete mať dlhoročnú a hlavne živú spomienku.

datle
 
Vyberte si správny druh
 
Najčastejšie pestovaným druhom je datľovník kanárksy, natrafiť však môžete aj na datľovník obyčajný, alebo druh pochádzajúci z Indonézie s latinským názvom Phoenix roebelenii. Je dôležité zvoliť tú správnu odrodu, pretože každý z týchto stromov má rozdielne požiadavky pre svoj rast. Datľovník obyčajný dokáže prezimovať pri vyšších teplotách. Druhý spomínaný druh potrebuje vyššie teploty a vlhkosť počas celého roka a datľovník kanársky zvládne i chladnejšie prostredie.
 
Ako pestovať
 
Najrýchlejší spôsob pestovania je samozrejme, ak si zakúpite už malý stromček. Dostanete ho pomerne bežne a nepatrí k drahým rastlinám. Po tom, ako si ho prinesiete domov, je dobré ho presadiť do väčšej nádoby, tak sa vyhnete veľmi častému presádzaniu. Počas leta si rastlina vyžaduje pravidelnú zálievku a hnojenie. Počas zimy ho však polievajte iba občas. To isté platí aj vtedy, ak datľovník pestujete v chladnejšom priestore.

lanzarote
 
Najčastejšie problémy pri pestovaní
 
Hnedé listy a hnedé okraje znamenajú, že ste to prehnali s hnojivom, alebo zálievkou. Tento problém sa však môže objaviť aj naopak, pri nedostatku vody.
Mladé lístkymôžu na prvý pohľad pôsobiť zvädnuto. Je to však normálny jav, preto ich neodstraňujte.
Medzi najčastejších škodcovdatľovníkov patria štítničky a červce. Najlepšie je, ak ich odstránite mechanicky a listy poriadne poutierate navlhčenou handričkou.
 

Published by lomi.sk