Aj keď sa zvyčajne hovorí, že sa cvičí Tabata, v podstate to nie je cvičenie ale metóda, ktorú ako súčasť HIIT (high intensity interval training) vyvinul japonský profesor Tabata aje jednou z najlepších techník ako spaľovať tuky pri cvičení. Vychádza z poznatkov, že cvičenie pri maximálnej intenzite po krátku dobu je oveľa účinnejšie ako cvičenie pri nízkej intenzite po dlhšiu dobu.

cvičení

Ako prebieha samotný tréning?
Veľmi jednoducho. Tabata je intenzívny intervalový tréning, ktorý pozostáva z 20 sekúnd veľmi intenzívneho cvičenia po ktorom nasleduje 10 sekundová prestávka. To všetko sa opakuje 8x takže jedna tabata trvá presne 4 minúty. Začiatočníci by mali začínať opatrne a odcvičiť len jedno kolo. Tí zdatnejší po 2-3 minútovej prestávke začnú s druhým kolom, ktoré môže prebiehať rovnako ako to prvé alebo sa môžu cvičiť odlišné cviky. Dĺžka tohto kola bude opäť presne 4 minúty. Ako dlho si kto  zacvičí závisí od momentálneho stavu a vitality cvičiaceho, ale obyčajne je to 4-6 kôl.

kliky

Tabata pre každého
Tabatu do svojho tréningu zaraďujú nielen profesionálny športovci, ale aj bežní ľudia. Veľkou výhodou tabaty je, že sa môže cvičiť aj v pohodlí domova alebo dokonca vonku v prírode. Každý si môže vybrať také cviky, aké mu vyhovujú. Tie by mal počas tréningu neustále obmieňať, cviky by mali byť zamerané na precvičenie čo najväčšieho počtu svalových skupín. Takto si nielenže precvičí celé telo, ale sa zaručene sa nebude nudiť. Je dobré striedať cviky s vlastnou váhou ako napríklad drepy, kliky alebo šprinty s cvikmi s náradím, ako je Kettlebell, švihadlo alebo závažia. Ako pred každým tréningom i pred tréningom tabaty sa treba poriadne rozohriať a ponaťahovať si všetky svaly. Po tréningu sa treba opäť poriadne natiahnuť, aby sa predišlo skracovaniu svalov.

břicho

To najdôležitejšie na zaver
Ak ste sa už rozhodli, že tabatu skúsite, dbajte na základnú myšlienku tejto metódy. V intervale výkonu skutočne intenzívne cvičte čo vám budú sily stačiť. Ak už nebudete vládať, spomeňte si, že po tých 20 ťažkých sekundách príde sladká odmena vo forme 10 sekundového odpočinku. Nahovorte na tabatu aj svojich priateľov a cvičte spolu. Navzájom sa podržíte a ani sa nenazdáte a zo zrkadla sa bude na vás dívať iný, vitálnejší a štíhlejší človek. 

Published by lomi.sk