Ak túžite poznať spôsob výroby tokajského vína u nás a ak chcete naraz ochutnať niekoľko rôznych druhov tohto výnimočného vína, potom sa vyberte na vinnú cestu do tejto oblasti. Môžete ju absolvovať hocikedy, ale dvakrát do roka sú dni otvorených pivníc. V máji a v septembri.

hroznové víno

Dostanete sa tam špeciálne vypravený vlakom do Čerhova a tu sú pristavené autobusy, ktoré vás budú rozvážať od jednej pivnice k druhej. Potrebujete si zakúpiť“ ochutnávkový „lístok. Dostanete ho spolu s peknou taštičkou na krk spolu s pohárom na víno a s množstvom kupónov, ktoré tvoria vstupenku do pivníc. Tu budete ochutnávať vínka.

Cena lístka sa mení každý rok- žiaľ neúmerne stúpa- ale návšteva sa vždy vyplatí.
Tí najlepší vinári otvárajú svoje pivnice a po skupinkách vás privádzajú do svojho kráľovstva. Ponúknu vás výberom zo svojej produkcie- od najlacnejších a najľahších vín až naozaj po tie skvostné 5-putňové, ktoré sú naozaj famózne.
Nie je to len ochutnávka vín, je to aj odborný výklad priamo z prvej ruky- od najlepších pestovateľov hrozna. Oboznámia vás s celou technológiou od pestovania jednotlivých tokajských odrôd hrozna, cez komplikovaný zber jednak bobúľ hrozna, ale aj zber cibéb- ktoré sú nevyhnutné pre prípravu tokajských putňových vín. Zberajú sa ručne ! Do putne- to je 20-25Kg nádoba na chrbát. Tieto sušené cibéby sa dávajú do vína – do 136 l suda. Koľko ide putní do jedného suda- toľko putňové víno sa získa.

úroda

Niekedy sa robili 2-puňové až 5-putňové vínka. Dnes sú už iba 3-putňové a viac putňové Niektorí pestovatelia majú aj 6-putňové. Pre iných je už toto víno technicky nerealizovateľné- vzniká totiž nasýtený roztok, za predpokladu, žeby sa dalo do 136 litrov vína 6 dvadsaťpäť kilových putní cibéb. Môžu ho vytvoriť iba tak, že nedávajú 6 dvadsaťpäť kilových, ale iba dvadsaťkilových putní- v tom je večná zvada pestovateľov.
Tokajské vínoje vínom kráľov a kráľom vín.

Published by lomi.sk