Pri kúpe vani by ste sa mali orientovať v prvom rade podľa rozmerov, podľa materiálu, z ktorého je vaňa urobená a nakoniec podľa ceny. Od toho záleží ako dlho vám bude vaňa slúžiť a aký dlhý teplý kúpeľ si môžete dopriať. Vybrať si ešte môžete z rôznych tvarov a farieb.
Poznáme dva základné druhy vaní. Rozdiely medzi nimi sú podstatné nie len v cene, ale aj hmotnosti, ktorú by ste mali tiež zobrať do úvahy. Samotná vaňa má svoju hmotnosť, plus voda, ktorú do nej napustíte a vaša hmotnosť…spolu to môže dať pekné číslo.

koupelna

1.     Smaltované vane
Smalt je len povrchová úprava vane. Samotná vaňa môže byť zhotovená z liatiny, alebo ocele.
Vaňa zo smaltovanej ocele
Tieto vane sú ľahšie a v ponuke nájdete rôzne tvary týchto produktov – oválna, okrúhla, rohová,… Ich plusom je ich cena, ktorá sa pohybuje okolo 200 euro.
Nedajte sa ale zlákať cenou. Vaňa sa síce od teplej vody rýchlo zohreje, ale jej tepelno – izolačné vlastnosti sú dosť slabé. Voda rýchlo vychladne a vy si budete musieť dopúšťať teplú vodu ak si budete chcieť užiť dlhší kúpeľ.
Hrúbka ocele pri tejto vani by mala byť minimálne 2 mm. Ak je vyrobená z tenšej ocele začne sa časom pod váhou vody a tela kúpajúceho deformovať.
Vyrábajú sa aj vane z ocele hrubej 3,5 mm. Je drahšia, ale výrobcovia ponúkajú na ňu záruku aj 30 rokov.

vířivka

Vaňa zo smaltovanej liatiny
Tieto vane sú z kategórie drahších. Ich cena sa pohybuje od 800 euro až do 2000 euro. Jej veľkou výhodou sú tepelno-izolačné vlastnosti. Teplá voda v tejto vani vydrží oveľa dlhšie než v iných druhoch. Môžete si dopriať dlhý teplý kúpeľ.
Liatina je pevná a ťažká a taká je aj vaňa. Nebude sa deformovať a jej hmotnosť je oproti smaltovanej oceľovej oveľa vyššia.

vana

2.     Akrylátové vane
Vane z akrylátu sú ľahké. Pre ich plus hovorí aj ich obstarávacia cena, ktorá sa pohybuje od 150 do 900 euro (podľa veľkosti, farby, tvaru).
Dajte si ale pozor na príliš nízke ceny. Môže sa stať, že vaňa je vyrobená z ABS plastu, ktorý nemá vlastnosti vyhovujúce vaniam. 

Published by lomi.sk