Ak ste sa už rozhodli že si kúpite chatu či dom , teraz prichádza tá najťažšia voľba. Úver , hypotéka, alebo sporenie ?

 


·         Chata a sporenie

 Najjednoduchšia cesta ako si zakúpiť chatu je v hotovosti. Málo kto má len tak dvadsať tisíc ktoré čakajú na kúpu chaty. Ak chcete kúpiť chatu v hotovosti neberte peniaze z úspor určených na dôchodok či rezervy. Rezerva totiž slúži na rýchle vykrytie výdavkov aby ste si nemuseli rýchlo požičiavať z bánk z vysokým úrokom. Ak sa teda chystáte na chatu nasporiť je dobré ak pôjdete cez stavebné sporenie. Po optimálnom nastavení a započítaní štátnej prémie máte výnos 1,75 percenta , čo je na Slovensku zaujímavý výnos. Navyše sporenie je chránené fondom na ochranu vkladov. Na záver by som dodal že je to zaujímavé na výnos a finančnú istotu.
dřevěná chata

 


»        Objekt na bývanie – dom

 

Ak nemáte dostatok nasporených financií v hotovosti potrebujete si zobrať úver. Máte na výber medzi spotrebným úverom ,hypotekárnym alebo stavebným úverom . Pri úvere to máte prakticky jednoduchšie. Banky rozlišujú či kupujete objekt na bývanie alebo na rekreáciu. Riadia sa podľa listu vlastníctva bez ohľadu na to či v dome skutočne bývate. Ak je dom na liste vlastníctva definovaný ako objekt ste vo výhodnejšej pozícii. Naopak chaty mimo obci väčšinou  slúžia ako rekreačný objekt.

 váha financí

Stavebný úver je síce výhodný ale majú rôzne podmienky. Každá z troch stavebných sporiteľni sa k rekreačnej chate či domu odlišuje. Zákon definuje použitie stavebného  sporenia iba s bývaním. Kým jedna neumožňuje financovanie rekreačnej oblasti , bez ohľadu na to či v nej budete alebo nebuďte bývať iná sporiteľňa dokáže rekreačnú oblasť teda chatu financovať pokiaľ Vám schvália výnimku.

 

Ďalšou možnosťou je hypotekárny alebo spotrebný úver . Pri hypotéku na chatu musíte založiť vlastnú nehnuteľnosť na bývanie. Takým to spôsobom môžete využiť ť úver bez toho aby ste museli niečo dokladovať. Ak už máte založenú svoju nehnuteľnosť, v ktorej bývate, môžete požiadať o navýšenie, alebo o ďalšiu hypotéku na tú istú nehnuteľnosť.
zoufalost u dokumentů
Ak by ste chceli zakladať iba kupovanú rekreačnú nehnuteľnosť, väčšina bánk vám poskytne 60 percent z jej hodnoty, či z kúpnej ceny, čo je zvyčajne nižšia suma.

Published by lomi.sk