Zdravotné ťažkostí postihujú raz za čas každého z nás, no je dôležité myslieť na prevenciu a tiež počúvať všetky signály, ktoré nám telo vysiela. Lymfatický systém takisto môže vykazovať nejaké známky nesprávneho fungovania, napríklad môže mať zníženú kapacitu transportu, lymfa môže byť produkovaná nadmerne alebo sú diagnostikované nejaké vývojové poruchy lymfy, a to sú možné príčiny vzniku lymfedému.

ocista

Pod pojmom lymfedém rozumieme opuch niektorých mäkkých častí tkanív, vo väčšine prípadov na končatinách a znamená hromadenie tekutiny v medzibunkovom priestore v postihnutej oblasti s poruchou drenážnej funkcie lymfatických ciev. Dlhšie trvanie lymfostázy spôsobuje chronický zápal a na svedomí ho môže mať aj, nadmerná produkcia lymfy, nádorové ochorenie či úrazy. Toto ochorenie má na pacienta negatívny vplyv, dokonca sa lymfedem môže stať, že neliečený prerastie až do stavu, keď sa už pacient nevyhne trvalej invalidite. Ochorenie sa dá liečiť, ale nie vyliečiť, no to si vyžaduje aj spolupráci pacienta s ošetrujúcim lekárom.

Vrodený, čiže primárny lymfedém, spôsobuje vrodená porucha lymfatických ciev, ktorá sa v niektorých prípadoch prejaví až v puberte, keď v organizme začnú prebiehať hormonálne zmeny alebo až neskôr, v 35 roku života. Častejšie postihuje ženy.

Získaný, teda sekundárny lymfedém, vzniká po zablokovaní lymfatického systému a následne aj odtoku lymfy, a to všetko spôsobuje nedostatočné fungovanie chlopní a tiež zníženie vstrebávania lymfy z medzibunkového priestoru.

woman-1547507_960_720

Problémy s lymfedémom vyvolávajú niektoré operačné výkony, kam môžeme zaradiť operácie žien pri nádoroch prsníka alebo krčka maternice a odobratím lymfatických uzlín. Horné končatiny bývajú zasiahnuté napríklad po ožarovaní pri rakoviny prsníka alebo po chirurgickej liečbe u takmer 20% pacientok. Vyvolať ho môžu aj popáleniny, zápaly či rôzne úrazy a najskôr sa prejavuje iba na jednej končatine, no rozširuje sa ďalej. V tomto prípade sú rovnako postihnuté ženy aj muži. Diagnostikovať ho je možné po vyšetrení CT, sonografiou či magnetickou rezonanciou, no v každom prípade je veľmi dôležité včasne zachytenie ťažkostí, aby boli vyhliadky na úspešnú liečbu čo najlepšie.

Published by lomi.sk