Izbové rastliny majú jednoduchú funkciu: skrášľovať naše domovy. Väčšina môže byť celkom náročná na pestovanie ale existujú aj také druhy, ktoré dopestujete, ani neviete kedy a ako. Pri výbere sa rozhodujte hlavne podľa ich nenáročnosti alebo aj napríklad podľa toho ako sa rozmnožujú.
 
interiér

Begónia
Striebristé, bodkované, jasnozelené alebo ružové listy begónií sú magnetom pre oči v akejkoľvek kombinácii. Uspokoja sa aj s tienistým miestom v izbe orientovanej na sever.
 
Nákup týchto krásnych rastlín môže vyjsť draho, preto nie je na škodu vedieť, že sa dajú celkom jednoducho rozmnožovať aj listovými odrezkami. Preto ak niekde uvidíte begóniu, ktorá sa vám zapáči odtrhnite z nej list aj zo stonkou.
 
Na hlavných žilách urobte zárezy, list položte rubom na vlhký substrát, zaťažte ho a chráňte pred vysušením napríklad sklom alebo priehľadnou fóliou.
Po vzídení mladých rastliniek ich presaďte do väčších kvetináčov.

befonie
 
Púčikovec rúrkokvetý (Bryophyllum tubiflorum)
Táto pôvodom endemická rastlina z Madagaskaru produkuje nespočetné množstvo mladých rastliniek na koncoch svojich listov takže jej rozmnožovanie je skutočne jednoduché. Stačí len sledovať kedy na rastlinkách začnú rašiť aj korienky a buď sami opadajú alebo ich oberte a vložte do výživného substrátu.
 
Vďaka svojim dužinatým listom nepotrebujú veľa vlahy a obľubujú slnečný okenný parapet.
 
Fuchsia (Fuchsie hybrida)
Hádam niet zanieteného záhradkára, ktorý by nepoznal nádhernú veľmi dekoratívnu rastlinku s ovisnutými kvetmi pripomínajúcimi lampášiky. Pôvodom pochádza z tienistých pralesov strednej Ameriky a preto veľmi neobľubuje priame slnko. Určite sa bude dobre vynímať na okennej parapete okna, otočeného na východ, západ alebo sever.
 
Rozmnožíte ju úplne jednoducho: vrcholovými odrezkami. Na jar odstrihnite kúsok stonky dlhý cca 10 cm, vložte do pohára s vodou a po pustení korienkov iba presaďte do kvetináča.   

Published by lomi.sk