Bezpečnostný odborníci z antivírusovej spoločnosti Kaspersky Lab spočítali, že každý deň koluje internetom rekordných 360 000 vírusov. Toto číslo je alarmujúce aj s ohľadom na to, že o rok skôr to bolo o 11,5% menej. Používatelia by tak najrôznejšie počítačové hrozby rozhodne nemali podceňovať.
Aktivita počítačových pirátov v kyberpriestore sa skrátka neustále zvyšuje, ako je zo štatistík zrejmé. Napríklad v roku 2011 kolovalo internetom len 70 000 škodlivých súborov denne. Od tej doby prakticky každý rok počet vírusov iba rastie. V súčasnosti dosahuje päťnásobok pôvodnej hodnoty.
V uplynulých mesiacoch sa pritom najčastejšie šírili vydieračské vírusy z rodiny ransomware.

hacker

V priebehu posledných dvoch rokov boli zaznamenané enormné nárasty  útokov ransomware. Predpokladáme, že tento trend bude aj naďalej pokračovať, pretože za vývojom ransomwaru stojí obrovský zločinný ekosystém, ktorý denne produkuje stovky nových hrozieb.

security

Ako prebieha útok vydieračského vírusu
Útoky vydieračských vírusov prebiehajú prakticky vždy na chlp rovnako. Najprv zašifrujú záškodníci všetky dáta uložené na pevnom disku. Za ich sprístupnenie potom útočníci požadujú výkupné a to pokojne aj niekoľko stovák eur.
Kyberzločinci sa spravidla snažia v majiteľovi napadnutého stroja vzbudiť dojem, že sa k svojim súborom dostane po zaplatení pokuty. Tá bola údajne vymeraná za používanie nelegálneho softvéru a podobne. Aj preto im niekoľko ľudí už výkupné zaplatilo.

virus

Ani po zaplatení výkupného sa ale používatelia k svojim dátam nedostanú. Namiesto platenia výkupného je totiž nutné vírus z počítača odinštalovať. Sprístupniť nezálohované dáta je už ale vo väčšine prípadov nemožné.
Minulý rok sa tiež výrazne rozšíril počítačový vírus minerom. Tento malware začali kyberzločinci využívať vo vyššej miere predovšetkým preto, že stúpala kryptomena. V neposlednom rade stoja za zvyšujúcim sa počtom každodenne detekovaných škodlivých súborov aj zlepšujúce sa bezpečnostné technológie.

Published by lomi.sk