Pokiaľ chceme mať šancu uloviť dravú rybu, ktorej synonymom sa v našich jazerách stala predovšetkým šťuka, musíme zvoliť tú správnu návnadu, akou sú v tomto smere napríklad voblery.

návnady

Do popredia som vsunul https://www.mall.cz/prislusenstvi-bazeny/intex-sada-pro-udrzbu-bazenu-do-vel-488m-a-mensich práve tento typ návnady z dôvodu, že je najpoužívanejšia a možno povedať, že v modernej podobe rybárstva chytili najviac dravých rýb. Výber je skutočne široký, no za jedného z najvhodnejších kandidátov možno označiť návnady s vyšším chrbtom a užšími bokmi. Doplávajú ďaleko, pôsobia väčším, viditeľnejším, lákavejším dojmom, ich gramáž je však pritom nízka, v čom majú napríklad podstatnú výhodu oproti návnadám typu plandavky.
Možno si veľa z nás myslí, že ak túžime chytiť veľkú rybu, musíme použiť i veľkú nástrahu. Nemusí to však byť pravda! V mnohých prípadoch veľkosť návnady dokonca ani nemusí hrať podstatnú úlohu.

Dokonca sme sa mohli dozvedieť, že väčšina dravých rýb sa u nás chytí na strednú či menšiu nástrahu! Počas určitých ročných období si totiž šťuky nevyberajú, zožerú takmer všetko čo idem príde pod nos, tým mám na mysli že zbadajú i menšiu rybku, no a skrátka zaútočia. Preto v tej chvíli v podstate nezáleží na tom, či použijeme väčšiu, strednú, alebo menšiu návnadu. Tým obdobím je hlavne jún, ktorý je rovnako tak ideálnym aj pre rybárov. V tomto období vraj šťuky vyhľadávajú menšiu potravu dokonca ľubovoľne. Môžeme povedať, že ako keby maškrtia množstvo menších úlovkov.

chytání ryb

Na určitých častiach Slovenska sú rybárske revíry niekedy malých rozmerov a počas zimného obdobia šťuky v takýchto revíroch „oddychujú“ na dne. V takom prípade býva nahadzovanie väčších nástrah dosť komplikované. Pokiaľ sa teda aj my nachádzame v rybárskom areáli, ktorý je rozmermi menší, pravdepodobne vravíme aj o výskyte menších a v určitých obdobiach hladných dravcov, ktorí sa radi vrhnú po návnade menších rozmerov.

Published by lomi.sk