V dnešnom modernom svete sú veci, ktoré sú pre nás veľmi výnimočné a nedokážeme si bez nich predstaviť život. Niektoré sú tu od nepamäti, iné sú tu len pár rokov, no stali sa našou súčasťou. Jednou takouto vecou je aj móda. Je staršia ako tvoja prastarká. Vznikla počas formovania človeka.  Jej zrodenie a počiatky padajú na tisícky rokov späť. Kedy my sme ešte neexistovali. Už staré kmene vyjadrovali seba pomocou módy. Obliekali si kožené veci zo zvierat, ktoré ešte nedokázali opracovať tak, ako my dnes, ale bol to začiatok. Najmä ženy a ich kreativita pomohla pri budovaní a zdokonaľovaní módy. Ženy už od pradávna chceli byť krásne, iné a jedinečné. Vrchol módy získal obrovský rozkvet v období princezien a kráľov. Kedy si najvyššia šľachta najímala tých najlepších krajčírov z celého sveta. Boli hrdí a vedeli, že sú niečo viac ako ich poddaní a dokazovali si to hlavne oblečením.

modelka

 Neskôr sa tento biznis zväčšil, začali vznikať fabriky a továrne na výrobu oblečenia. Takto sme sa dostali až sem. Do 21 storočia. Kedy je móda pre nás všetkým. Je to spôsob, akým vyjadrujeme kto sme. Existuje obrovská škála rôznych štýlov, farieb, strihov… na rozdiel od našich predkov, máme možnosť nosiť pohodlné veci. Móda sa rýchlo rozvíja a vyvíja. Neustále napreduje. Neustále sa zväčšuje, zdokonaľuje sa. Mení sa až priveľmi rýchlo a my ľudia dokážeme veľmi ľahko podľahnúť jej kúzlu.

Sme dennodenne v ošiali, ktorý vzniká najmä vďaka móde. Je pre nás všetkým. Dokáže s nami manipulovať, ale zároveň si pomocou nej rozvíjame fantáziu pri budovaní našich outfitov.

přehlídka

Nie nadarmo sa vraví „šaty robia človeka“. Móda sa nielen že vyvíja a napreduje, ale vracia sa aj späť. Je to ako na kolotoči stále dokola to isté s pár vylepšeniami. V momentálnej módnej situácii sa naozaj oplatí siahnuť k našim rodičom do šatníka. Niektorí v ňom ešte určite ukrývajú pár kúskov zo svojich mladých čias. Práve v týchto kúskoch dnes zabodujete. V dnešnej dobe sa cení najmä originalita, nenápadnosť alebo naopak extravagancia. Móda nám dáva voľnosť. Každý sme k nej pripútaný, aj keď niektorí tvrdia že ju nenávidia. Je tu medzi nami, je v nás a aj zostane. Je nesmrteľná.

Published by lomi.sk