Nerovnováha medzi pôrodnosťou a úmrtím na Slovenku spôsobuje kolaps  v dôchodkovom systéme. Dôchodkový vek sa stále zvyšuje,  priemerný vek obyvateľov SR rastie a pôrodnosť klesá. Finančné inštitúcie vymýšľajú rôzne dôchodkové programy a naši veľa vážení politici riešia nezmyselné šarvátky, naťahujú sa o dotácie na pozemky. tom Zabúdajú  pri tom na najdôležitejší aspekt, nevyhnutný pre stabilnú a zdravú ekonomiku a tým je početná a múdro zmýšľajúca nová generácia narodených detí .

rodina

Aby naša krajina dosiahla tento základ, je nevyhnutné maximálne podporovať pôrodnosť a následne deťom poskytnúť bezpečný priestor pre slobodný rozvoj a vzdelanie. Majú rodiny a matky s deťmi dostatočnú podporu?

Pôrodné vo výške 830,- euro je pekné. Pomôže, ale nestačí na celú dobu starostlivosti o nový prírastok.  Pokryje to akurát základnú výbavu a plienky na  tak na prvé dva mesiace. Keď vezmeme v úvahu, že dieťa potrebuje plienky zhruba do 2 rokov a okrem toho potrebuje aj mlieko ako základ svojej stravy, tak rodičia sa musia pekne buchnú po vrecku. Možno niekto bude namietať,  však existujú látkové plienky a je to lacnejšia varianta ako jednorazovky. Ale nie,  rozdiel je plus, mínus pár centov. Ďalšie náklady vznikajú na základe životného prostredia a neekologickej stravy. Deti novej generácie sú citlivejšie a náchylnejšie na alergie. Hypoalergénny prací prostriedok a hypoalergénne dojčenské mlieko sa odrazí aj na rodinnom rozpočte. Pokiaľ mamička kojí, je to veľké plus. Ale aj mamička potrebuje adekvátnu výživu, aby doplnila to čo si vezme dieťatko, bola schopná normálne fungovať, starať sa o dieťa  a nebola unavená.

novorozenec

Pravidlá rodičovského príspevku sa menia  ruka v ruke s vládou. Nová vláda nové pravidlá pre sociálne dávky. Aktuálne pre rok 2018 je výška rodičovského príspevku 214,70 eur,  ktorý sa od minulého roka zvýšil o smiešnych 10 euro. Asi nie je potrebné vysvetľovať, že oficiálne vyčíslenie životného minima je jedná vec, ale prax je úplne iná. Finančná situácia je v drvivej väčšine slovenských rodín dôvod k menšiemu počtu detí. Mať dnes viac detí je luxusom, ktorý si môžu dovoliť len poniektorí.

těhotenství

Keď sa porovnáme s našimi vyspelejšími susedmi v ČR a Rakúsku. Tak podmienky sú o niečo priaznivejšie.
Slovensko:
Materská dávka: vyplácaná 34 týždňov , vo výške 75% vymeriavacieho  denného základu
Rodičovský príspevok: je aktuálne  vo výške 214,70 do veku 3 rokov dieťaťa.
Česká republika:
Materská dávka: vyplácaná  28 týždňov  70% z redukovaného denného vymeriavacieho základu
Rodičovský príspevok:  poskytovaný do veku maximálne 4 rokov veku dieťaťa , určená suma pre túto dobu je 220 000.- Kč.
Rakúsko:
Materská dávka:16 týždňov,  100% príjmu
Rodičovský príspevok: doba a tým aj výška voliteľná, maximálne do 35 mesiaca veku dieťaťa  a denná výška pre túto  variantu je 14,53 eur.
V porovnaní s našimi susedmi je stále čo doháňať. V prvom rade si však vláda a jej členovia musia uvedomiť ako veľmi dôležité je početný, múdry a slobodný ľud.

Published by lomi.sk